תפילת רפורמים בכותל. למצולמים אין קשר לידיעה
תפילת רפורמים בכותל. למצולמים אין קשר לידיעה צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ארגון ליב"ה הוציא בשבוע שעבר דו"ח חדש שסוקר את עמדותיה של התנועה הרפורמית ביחס לישראל וכן את פעולותיה בנוגע לישראל בשנים האחרונות.

הנתונים שמובאים בדו"ח מעלים כי בקרב הציבור הרפורמי בארה"ב קיים חוסר הזדהות נרחב עם מדינת ישראל. בנוסף נראית מגמה של פעילויות אנטי ישראליות בקרב ארגונים רפורמים הפועלים בישראל, כגון "רבנים לזכויות אדם", "המרכז הרפורמי לדת ומדינה" ועוד.

לקריאת הדו"ח המלא לחצו כאן

בין ממצאי המידע שהובאו בדו"ח ניתן לראות את התנגדות התנועה הרפורמית בארה"ב להכרת טראמפ בירושלים כבירת ישראל, תמיכה בהסכם הגרעין עם איראן, נאומים ומאמרים של אישי ציבור מתוך התנועה הרפורמית כנגד ה"כיבוש", ביקורת על הוצאת מסתננים לישראל אל מחוץ לגבולות המדינה, דרישת ארגונים רפורמים שלא להרוס את חאן אל אחמר ועוד.

חלק מהדו"ח סוקר את פעילויותיו של המרכז הרפורמי לדת ומדינה, שמתאפיינות בעמדות שמאל קיצוניות מאוד, ביניהם עתירה משותפת עם ארגונים תומכי חרם על ישראל (כגון 'עדאללה', 'האגודה לזכויות האזרח', 'המוקד להגנת הפרט' ועוד) לביטול חוק החרם, מכתב התמיכה שהוציא בארגוני שמאל רדיקליים ועוד. פרט חשוב שמובא בדו"ח הוא היותו של הארגון ממומן על ידי "קרן פורד", "הקרן החדשה לישראל", "מרכז מוסאווא" ועוד.

עוד סוקר הדו"ח את פעילויותיו של ארגון "רבנים לזכויות אדם" המונה 'רבנים' רפורמים וקונסרבטיביים, ביניהן: האשמת חיילי צה"ל בפשעי מלחמה במבצע עופרת יצוקה, מסירת מידע לדו"ח גולדסטון, האשמת ישראל בהפרת החוק הבינלאומי במבצע צוק איתן, מימון ארגון "תעאיוש" המייצר הפרות סדר אלימות כנגד חיילי צה"ל ביהודה ושומרון, הפקת קמפיין להכפשת ישראל בעקבות הניסיונות להסדרת הבדואים בנגב ועוד פעילויות שמאל מובהקות, רובם מכוונות כנגד חיילי צה"ל וההתיישבות ביו"ש.

בין הקרנות המממנות את ארגון רבנים לזכויות אדם: הקרנות הכנסייתיות באירופה (ממדינות שבדיה, גרמניה ונורבגיה), קרן "פורד", הקרן החדשה לישראל, הקרן לשלום במזה"ת ועוד.

בדו"ח נטען עוד כי הרפורמים מתקשים להכיל את הגדרתה של מדינת ישראל כ"מדינה יהודית", הן משום שאינם מעוניינים לראות כי קיים בית אמיתי לעם ישראל, המסייע לחיזוק הקשר היהודי לארץ ישראל בכל העולם, והן בגלל התפיסה האמריקאית השוללת כל מה שאינו עונה להגדרת "רב תרבותיות" ותומכת בהפרדת דת מהמדינה. לכן, טוענים בליב"ה, מטרתה של התנועה הרפורמית היא להביא להפרדתה של הדת היהודית ממדינת ישראל.

כתוצאה מכך, מתרחק הציבור הרפורמי ממדינת ישראל, והנהגתו פועלת לביקורת כנגד ישראל, וכן כנגד כל פעילות המחזקת את ישראל כמדינה יהודית וכנגד כל פעילות המחזקת את התבססות עם ישראל בארצו.

מארגון ליב"ה נמסר: "הדו"ח שפרסמנו חושף שהניסיונות של התנועה הרפורמית לקבל הכרה ולגיטימציה באים לחפות על ההתנהלות החמורה שלהם בכל הנוגע לציונות ולמדינת ישראל. בזמן שהם מעבירים ביקורת פומבית על מדינת ישראל, מייצרים שותפויות עם ארגונים קיצוניים וארגוני חרם ומציבים עמדה עקבית כנגד כל מה שטוב למדינה, הם באים אלינו בדרישה לקבל הכרה ומעמד. יתכבדו חברי הארגונים ויסירו את המסווה מעל פניהם לפני שיבואו לבקש לגיטימציה".