המועמד המוביל להחלפת נתניהו מחוץ לליכוד: נפתלי בנט

בקרב מצביעי גוש הימין זוכה גדעון סער לתמיכה הגבוהה בין אנשי הליכוד (31%). מבין המועמדים מחוץ לליכוד מוביל בנט בפער ניכר (51%)

ערוץ 7 , ו' בכסלו תשפ"א | עודכן: 21:53

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: Sraya Diamant/Flash90

סקר חדש שנערך על ידי פרופ' קמיל פוקס בקרב מצביעי מפלגות גוש הימין וישראל ביתנו בבחירות מרץ 2020, מעלה נתונים מעניינים אודות התמיכה במועמדים אפשריים להחלפת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

על פי הסקר, שהוזמן על ידי קרן פילנתרופית מחו"ל ותוצאותיו הועברו לערוץ 7, כשליש ממצביעי הימין תומכים ברעיון החלפת ראש הממשלה ללא בחירות.

בקרב כלל מצביעי הימין אין העדפה ברורה בשאלה האם מחליפו של נתניהו אמור לבוא מקרב אנשי הליכוד (35%) או מחוצה לו (31%)

אצל מצביעי ישראל ביתנו, יש העדפה להחלפה מחוץ לליכוד (39%) לעומת משורות הליכוד (24%), ובקרב מצביעי הליכוד הנתונים כמובן הפוכים, 37% מעדיפים שמחליפו של נתניהו יבוא משורות הליכוד לעומת 27% המעדיפים שהמחליף יבוא מחוץ לשורות המפלגה.

המועמדים הבולטים להחלפת נתניהו מקרב אנשי הליכוד הם על פי תשובות כלל המדגם גדעון סער (31%) המוביל וניר ברקת אחריו (22%). ישראל כץ וצחי הנגבי נבחרו על ידי פחות מ 5% מהמשיבים. נקודה מעניינת היא שבקרב מצביעי הליכוד הפער בין גדעון סער לניר ברקת עומד על 5% בלבד לעומת 9% מכלל המדגם.

מבין המועמדים מחוץ לליכוד זוכה נפתלי בנט לתמיכה הגבוהה ביותר, בפער בולט ובמקום השני נמצא אביגדור ליברמן (8 תמיכה בלבד). בקרב מצביעי ימינה הרוב לבנט כמובן גבוה הרבה יותר (85%), בעוד בקרב ישראל ביתנו התמיכה בליברמן אמנם גבוהה יותר מאשר בכלל המדגם (22%) אך עדיין נמוכה יותר מהתמיכה בבנט כמועמד לראשות הממשלה מחוץ לליכוד בקרב מצביעי המפלגה (29%). בקרב מצביעי הליכוד זוכה בנט לתמיכה של 50%, בדומה לכלל המדגם, אך ליברמן זוכה לתמיכה של 5%, פחותה אף מזו שלה זוכה גבי אשכנזי (7%).

הנסקרים נשאלו גם "האם אתה מסכים שנתניהו הוא האחראי הישיר למשבר האמון בין הממשלה לאזרחים?"

מהתשובות עולה כי 57% ממצביעי הימין מסכימים עם האמירה שנתניהו אחראי ואו אחראי יחד עם אחרים, לפי הפירוט הבא: בקרב כלל הנשאלים השיבו 13% - "אני מסכים שנתניהו הוא האחראי", ו-44% נוספים השיבו "נתניהו הוא האחראי, אבל הוא לא היחיד. מנגד, 39% השיבו "אני לא מסכים שנתניהו האחראי.

הנתון המעניין יותר הוא זה שנרשם בקרב מצביעי הליכוד. 5% מהם השיבו - "אני מסכים שנתניהו הוא האחראי", ו-44% נוספים השיבו "נתניהו הוא האחראי, אבל הוא לא היחיד. מנגד, 46% השיבו "אני לא מסכים שנתניהו האחראי.

נציין כי התשאול בסקר נערך בין ה-8.11.2020 ובין ה- 11.11.2020, המדגם כלל 613 נשאלים ונערך בקרב מצביעי המפלגות הבאות: הליכוד, ימינה, ישראל ביתנו, ש"ס ויהדות התורה.

הדגימה נערכה בשיעורים מדוייקים של שיעורי ההצבעה למפלגות האלה, בדגימה נפרדת עבור כל מפלגה. בתיאום עם מזמיני הסקר, במדגם הועלה במקצת השיעור של מצביעי ימינה על חשבון השיעור של מצביעי יהדות התורה.