הרב שמואל אליהו
הרב שמואל אליהו צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, אשר ביקר את יהונתן פולארד בכלא בארה"ב במשך השנים, סיפר הבוקר (ראשון) בראיון בני טייטלבוים ב'כאן מורשת' על אחת משיחותיו עם פולארד.

"כשאני ביקרתי אותו הוא אמר לי אנחנו כמו אחים. אמרתי לו למה? הוא אמר שפעם הוא שאל את הרב אליהו, אבא, 'למה אתה כל כך טורח לבוא לבקר אותי עם כל המרחק?' אז הוא אמר לו, אם היית הבן שלי לא היית שואל נכון? אז תחשוב שאתה כמו הבן שלי".

"אז כך הרב התייחס אליו. והוא אמר לי, אם אני הבן של הרב אליהו אז אנחנו אחים", הוסיף הרב אליהו.

אשר מבצרי מהפעילים הבולטים לשחרור פולארד בעשרות השנים האחרונות, אשר היה שותף גם הוא לשיחה, הביע גם את התסכול מהשנים הרבות שצריכות היו לחלוף עד ליום הזה.

"מצד ב"ה שמחה גדולה והודיה גדולה להקב"ה שהוא שרד את כל השנים הקשות האלה בכלא. 30 שנה בכלא בייסורים מאוד מאוד גדולים, ועוד חמש שנים בהגבלות. מצד שני, זה מאוחר כי הוא היה צריך מזמן מזמן להשתחרר, גם מבחינת הצדק הפשוט, על מה שהוא עשה מקבלים בדרך כלל בארה"ב חמש שנים וכאן היה עונש כל כך חמור ללא כל פרופורציה. אפילו בכירים אמריקאים קבעו שמזמן היה צריך לשחרר אותו מבחינת הצדק האמריקאי", ציין מבצרי.

מבצרי גם סיפר על הדאגה למצבה של אשתו, אסתר, שחולה, "מבקשים מכל עם ישראל שיתפלל למענם ויתפלל לרפואתה של אסתר יוכבד בת רייזל ברכה פולארד. מבחינתם הם היו עולים היום על מטוס לארץ, אבל היא מטופלת שם בבית חולים, ואנחנו רוצים שהעלייה שלהם לארץ תהיה בצורה הטובה ביותר ללא שום סיכון עם המשך הטיפולים שהיא עוברת שם ותיאום רפואי מדויק בבית החולים פה בארץ. גם הקורונה לא עוזרת מכיוון ששניהם בסיכון מאוד גבוה. ברגע שיתאפשר והם יטפלו בכל הדברים האלה אז הם מיד יגיעו לארץ. זו שאיפת חייהם - להגיע לארץ ישראל".

הרב אליהו טען בראיון, "אילולא שהיו אנשים בישראל שמכרו אותו לאמריקאים, הוא לא היה יושב בכלא. את כל הראיות שהפלילו אותו ושמו אותו בכלא כל כך הרבה שנים, מסרו אנשים בישראל. את הדברים האלה שמעתי ישירות מפיו כשהייתי אצלו, וזה מן המפורסמות. יש אנשים שהיו שרים בממשלה, שניים, שחתומים על הפשע הזה, שבגללו פולארד ישב בכלא. הוא עשה את כל מה שעשה למען עם ישראל למען מדינת ישראל. העביר מסמכים שהאמריקאים מתוקף הסכמים היו צריכים להעביר לנו, הכל בשביל להגן על האחים שלו כאן בארץ. היינו צריכים להישכב על הגדר בשבילו אבל אנשים העדיפו להציל את העור שלהם ולמכור אותו, וזה דבר מאוד חמור".

"אני לא לומר שמות, אנחנו עכשיו בשעת שמחה, אבל היו שני אנשים שהיו יכולים להציל אותו וידם הייתה במעל", הוסיף.

מבצרי סיפר בראיון על התהליך ההתחזקות שעבר פולארד בכלא והאמונה החזקה שכל מה שעשה, עשה למען עם ישראל ומדינת ישראל.

מבצרי גם סיפר על חשיבות ביקוריו התכופים של הרב מרדכי אליהו זצ"ל אצל פולארד, "הרב ביקר עשר פעמים אצל פולארד וזה דבר שנתן לו המון כוחות להחזיק ולשרוד במשך כל אותן השנים. כל השנים הוא גם לא חשב רק על עצמו, הוא מאוד דאג לעם ישראל, למדינת ישראל, לאנשים שפה נפגעו, נפצעו בפיגועים ובדברים אחרים. המחשבות שלו לא עסקו רק בו. הוא ידע את הבעיות והפשלות שהיו, אבל בעיקר המחשבות שלו היו איך לעזור לעם ישראל ולמדינת ישראל והחלום שלו היה להגיע ולהצטרף לעם ישראל ולתרום את כל מה שהוא יכול בשארית כוחותיו ולעשות כל מה שהוא יכול".

לקראת סיום הראיון העיר הרב שמואל אליהו, "אני חושב שיהדות ארצות הברית צריכה אולי לבקש ממנו סליחה. מתוך ניסיון להיחשב אמריקאים כשרים, פשוט התעלמו ממנו. הם שוכחים שאנחנו ערבים זה בזה ולא ייתכן שאדם שמסר כך נפש למען עם ישראל, כך יפנו לו עורף. חבל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו