מול שיח אנטי יהודי – צבא הסברה חדש?

התגברות השיח האנטי יהודי ברשתות ותחושה של מענה לא מספק מן הצד היהודי של המפה, הולידה מפגש שאורגן על ידי פורום אחריות יהודית

ערוץ 7 , ו' בכסלו תשפ"א

רשתות חברתיות
רשתות חברתיות
צילום: אייסטוק

התגברות השיח האנטי יהודי ברשתות ותחושה של מענה לא מספק מן הצד היהודי של המפה, הולידה מפגש שאורגן על ידי פורום אחריות יהודית, בו  השתתפו בעלי תשובה ותיקים הפעילים בהסברה יהודית שנים רבות, לצד אישים מן העולם התורני לאומי.

הרב עמיחי אליהו, יו"ר איגוד רבני קהילות המשתתף במפגשי הסברה וקירוב רבים, עמד על הסכנה שברצון להתקרב. "לפעמים אנשים טובים שמגיעים לפורומים כאלה שבהם הם מיעוט, בלי שהם שמים לב הם מעדנים את תפיסות העולם שלהם, עד לרמה שהן שונות לגמרי ממה שהם באמת חושבים", לדברי אליהו " מי שלא מגיע בנוי הולך לאיבוד בתוך הקבוצות האלה, כי הרצון להיות חלק ולהתקרב ולקרב לקב"ה מביא הרבה פעמים לפשרנות. זה לא צריך לרפות את ידינו, כי הפקרת השיח גם היא אופציה גרועה, אבל חייבים להיות מוכנים".

הרב אליהו תיאר מפגש עם שייחים ערבים שהפך למוצלח מאוד: "דיברנו איתם את תורת ישראל אמרנו להם שהארץ היא שלנו והתפיסה שלנו אמרה –אתה לא צריך לוותר על ערכים כדי לקדם שיח. דוקא התורה והאמת הם הבסיס לחיבור"  שלוש שנים אחרי המפגש, פנו אליהם אותם ערבים, לדבריו, ואמרו שלא דיברו אתם כך מעולם ושזו הדרך לייצר שיח.

הרב עופר גיסין, מי שנודע בהרצאותיו ובעבודת הקירוב שלו במשך 40 שנה דיבר על החובה להבין ולכבד את מי עומד מולנו. "המשפט החשוב ביותר שצריך להצטייד בו הוא הדרכת חז"ל: "כשם שמצוה לומר דבר הנשמע, כך מצוה שלא לומר דבר שאינו נשמע". אנחנו חייבים להעמיק ולהבין מהו הדבר הנשמע למי שעומד מולנו. אם לא נכיר אותו לא נדע. לא יתכן שנבוא עם עולם הערכים העמוס שלנו ונחשוב שמישהו בצד השני יכול לקבל אותו בלי פילטרים. הכרה וכבוד הם המפתח לשיחה".
הרב עמיחי אליהו הוסיף לעמוד על הצורך להיות אותנטי "אני רואה במפגשי קירוב אנשים הבאים לייצג את המגזר הדתי לאומי או החרדי כאשר הם בעמדת התנצלות – אנחנו לא ממש חרדים או לא ממש דתיים ואני אומר להפך! תדביקו עלי כל סטיגמה שאתם רוצים. אני הבן של הרב שמואל ונכד של הרב מרדכי אליהו ואני אוהב את ה' ואני נגד עלית נשים לתורה ועכשיו בואו נדבר. וזה עושה קסם" אומר אליהו.

הרב אהרון אגל-טל, ממקימי פורום אחריות יהודית שהנחה את הדיון חתם בצורך הדחוף לבנות את מערך ההסברה היהודי שיכיל בתוכו את מגוון הכוחות הקיימים שמסוגלים לשתף פעולה "האתגר כעת הוא יהודי נטו" אומר אגל-טל, "ולאתגר הזה שותפים המוני אנשים ממחנות שונים. אם ניקח את הידע והניסיון וחויות החיים של בעלי התשובה ושלנו, נכשיר צבא שלם של אנשים אפקטיביים שירימו את רף ההסברה שלנו. מול השנאה לא נוכל להגיב בשנאה ובטח לא באהבה חסרת גבולות. אנחנו חייבים הסברה ובדחיפות"