שיבי רייכנר
שיבי רייכנר צילום: יאיר קליטמן

העיתונאי והסופר אלישיב (שיבי) רייכנר הוציא את ספרו השביעי, שנקרא 'ריבית של מעשים טובים', ומגולל את סיפורו של פרופסור אליעזר יפה שהיה מחלוצי העבודה הסוציאלית בארץ, ולצד היותו חוקר ואיש אקדמיה בכיר היה גם פעיל חברתי בולט.

"כל השביעים חביבים" הוא אומר בחיוך, "אבל במקרה הזה אני חייב גם גילוי נאות, אני קרוב משפחה של פרופסור יפה, הוא היה דוד של אמא שלי". אני מבקש משיבי לשתף כמה אנקדוטות מתוך הספר, ולאחר מחשבה קצרה הוא בוחר שתיים.

"הנושא של הפנתרים השחורים עלה לאחרונה לכותרות" הוא משתף, "גם בגלל הסדרה שעת נעילה, וגם בגלל שעוד חודשיים-שלושה יימלאו 50 שנה להקמתם. פרופסור יפה ליווה את הפעילים בתנועה, וכמעט שילם על כך בעבודה שלו. הוא עבד באותה תקופה כמנהל מחלקת הרוחה בעיריית ירושלים, ובגלל המעורבות שלו בתנועה טדי קולק רצה לפטר אותו".

"עוד סיפור מעניין זה על המחקר המדהים שהוא עשה באוניברסיטה העברית. כראש ועדת הקבלה בבית ספר לעבודה סוציאלית הוא נתן לאנשים בלי ציונים מתאימים בבגרות ובפסיכומטרי להיכנס לאוניברסיטה, במסגרת ניסיון להוכיח שהם יגיעו לאותם הישגים".

פירוט על הניסוי הזה נמצא בספר, אבל שיבי חושף כי כיום יש פרופסור מכהן באוניברסיטה העברית שנכנס במסגרת הניסיון הזה, ככה שניתן להגדיר את הניסוי כהצלחה...

מי שיזם את הוצאת הספר היו המשפחה של פרופסור יפה, מתוך מטרה "להוסיף לעולם טוב באמצעות מעורבות חברתית". הטוב הזה מתבטא גם בתוכן ובסיפור חיים המופיעים בספר, שמתארים כיצד עלה אליעזר יפה לבדו מארה"ב כציוני נלהב בשנת 1960, יזם שורה של רפורמות בתחום הרווחה וחולל ממש מהפכה בתחום העמותות בישראל.

אבל גם בדרך הייחודית להשיג אותו - הספר ניתן כשי תודה לתורמים לקרן ההלוואות ללא ריבית של 'עוגן', קרן ע"ש אליעזר ורבקה יפה ז"ל. "'עוגן' הייתה גולת הכותרת של מפעליו החברתיים של פרופסור יפה" מספר רייכנר על הקרן. "פרופ' יפה הקים וניהל אותה כאגודה להלוואות ללא ריבית, אגודה שהפכה לימים ל'קבוצת עוגן', וממש בקרוב תהפוך לבנק החברתי הראשון".

צילום: כריכת הספר
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו