קורס מקוון של יד ושם: גורלן של קהילות יהודיות בתקופת השואה

הקורס של יד ושם הינו קורס מקוון ללא תשלום ופתוח לציבור באתר קמפוס המיזם הלאומי ללמידה דיגיטלית.

תגיות: יד ושם
ערוץ 7 , ו' בכסלו תשפ"א

קורס מקוון של יד ושם: גורלן של קהילות יהודיות בתקופת השואה-ערוץ 7
יד ושם
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ב-11 במרס 1943 החל השלב הראשון בהשמדת יהודי מקדוניה, אז נשלחו אל מחנה ההשמדה טרבלינקה. ארבע ימים לאחר מכן, יצאה רכבת הגירוש הראשונה ועליה 2,800 יהודים מהעיר סלוניקי ביוון אל מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו.

באותם ימים גם יהודי תוניסיה שבצפון אפריקה סבלו מהכיבוש הגרמני, שאֵימיו כללו עבודות כפייה, מחנות עבודה, החרמת רכוש והפצצות. קורס מקוון חדש של יד ושם מציע לציבור לגלות עוד אודות שלוש קהילות יהודיות גדולות ומפוארות- יהדות יוגוסלביה, יהדות יוון ויהדות צפון אפריקה.

במשך שנים חקר יד ושם את מלחמת העולם השנייה, השואה והרדיפות במדינות הבלקן ובצפון אפריקה, גבה עדויות ופיתח תוכניות לימוד וסרטי עדות בנושא.

הקורס החדש "גורלן של קהילות יהודיות בתקופת השואה" מאגד בתוכו את המחקר ההיסטורי העדכני והמקיף ביותר אודות הקהילות היהודיות במדינות אלו. הקורס של יד ושם הינו קורס מקוון ללא תשלום ופתוח לציבור באתר קמפוס- המיזם הלאומי ללמידה דיגיטלית, מבית ישראל דיגיטלית של משרד הדיגיטל הלאומי.הקורס, הכולל שבעה שיעורים, פורש את סיפורן של שלוש הקהילות - יהדות יוגוסלביה, יהדות יוון ויהדות צפון אפריקה, לפני במהלך ואחרי השואה. הקורס מחולק לשלוש חטיבות, כשכל חטיבה עוסקת בקהילה ספציפית ומשרטטת את גורל היהודים בה באותן שנים והשפעת המלחמה על חייהם.

הקורס כולל הרצאות וידאו של חוקרים מובילים בתחום בהם פרופ' חיים סעדון, פרופ' ירון צור, ד"ר דינה ציון בן קטן, ד"ר אליעזר פאפו, פרופ' שמואל רפאל, פרופ' איל ג'יניאו וכן מומחי יד ושם -פרופ' דן מיכמן וד"ר יעל אורביטו-נידם.

שלה אלטרץ, ילידת מקדוניה זוכרת היטב את שחוותה בגיל תשע "דחסו אותנו לרכבת. מי שלא היה יכול לעלות - דחפו אותו. אמא החזיקה לי את היד חזק כדי שנוכל לעלות יחד" מתארת אלטרץ בעדות המוצגת בקורס "זה היה השוֹק הראשון שלי. כל כך נבהלתי [...] בחוץ היה קר, אבל כשנכנסנו לתוך הקרונות לא היה אוויר. התחיל להיות חם. לא היה חלון, [אפילו] פתח קטן לאוויר לא היה, והצפיפות הייתה נוראה".

עדותה של אלטרץ, לצד עדויות נוספות, הרצאות המומחים, שימוש בחומרי ארכיון, מסמכים, מפות וקטעי קריאה יספקו תשובות לשאלות רבות בהן כיצד חיו יהודים בקהילותיהם לפני הכיבוש, כיצד התמודדו עם הגזירות, הגירוש והרצח, וכיצד השפיעו מהלכי מלחמת העולם השנייה על היהודים באזורי הכיבוש השונים?

"קורס זה ישפוך אור על חייהם וגורלם של יהודי מדינות הבלקן וצפון אפריקה", אומרת ד"ר נעמה שי"ק, מנהלת מחלקת פיתוח למידה מקוונת בבית הספר הבין-לאומי להוראת השואה של יד ושם, "וישרטט תמונה מלאה ומקיפה ככל שניתן על הקהילות האלה - כל קהילה על תולדותיה, גורלה וייחודה".

קמפוס המיזם הלאומי ללמידה דיגיטלית מאפשר ללומדים ללמוד בזמן, במקום ובקצב שלהם. הקמפוס מבית מטה ישראל דיגיטלית במשרד הדיגיטל הלאומי, מציע לקהל הרחב עשרות קורסים דיגיטליים במגוון נושאים, אשר פותחו על ידי אוניברסיטאות ומכללות מובילות בישראל, משרד החינוך ומשרדי ממשלה נוספים.