אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: iStock

ועדת הערר להגירה בארה"ב דחתה את עתירתו של פרידריך קרל־ברגר, בן 94, כיום תושב טנסי שבארה"ב ששירת במחנה ריכוז בשנות מלחמת העולם השניה.

קרל־ברגר ערער על החלטתו של בית משפט בארצות הברית שהורה לגרשו לאחר שהואשם כשומר במחנה הריכוז נוינגמה בעיר המבורג בגרמניה בשנת 1945 ובמסגרת תפקידו שמר על אסירים במחנה שסבלו מתנאים לא אנושיים ואולצו לעבוד בעבודות כפיה.

שופטת בית המשפט בממפיס, רבקה הולט, קבעה כי ברגר בן ה-94 יגורש לגרמניה, שם הוא עדיין מקבל פנסיה מהמדינה על "שירותו הצבאי".

ברגר מואשם כי שירת כתב האישום קבע כי בתקופה בה שירת ברגר כשומר במחנה הריכוז מצאו את מותם בו 70 אסירים, מרביתם יהודים. ברגר הודה במשפט כי מעולם לא ביקש לעבור מתפקידו כשומר במחנה הריכוז, וסיפר כי הוא עדיין מקבל פנסיה מגרמניה על "שירותו הצבאי" למרות עברו הנאצי.

"ברגר עסק מרצון כשומר במחנה הריכוז בו הוחזקו אסירים בתנאים זוועתיים שנאלצו לעבוד עבודות כפיה עד כדי תשישות ומוות", קבעה השופטת הולט.

הגילוי כי ברגר היה בעבר קצין נאצי נחשפה לאחר שכרטיס הזיהוי שלו מהצבא הנאצי התגלה על סיפונה של ספינה נאצית שהוטבעה על ידי מפציצים בריטים במאי 1945, והועלתה מספר שנים לאחר מכן ממצולות הים. ההחלטה לגרש את הקצין הנאצי לשעבר חזרה לגרמניה התקבלה במסגרת "חוק הולצמן" משנת 1978 האוסר על מי שהשתתף בפשעים נאצים להתגורר בארה"ב.

ברגר עצמו טען כי הוא הוכרח לעבוד במחנה הריכוז כשומר, וטען כי יערער נגד גירושו לגרמניה, שם יעמוד למשפט. "אחרי 75 שנים, זה מגוחך. אני לא מאמין. אני לא יכול להבין כיצד זה יכול לקרות במדינה כמו ארה"ב. אתם מוציאים אותי בכפיה מהבית שלי", אמר ברגר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו