עומר ינקלביץ'
עומר ינקלביץ'צילום: דוברות

ארגון 'גשר' ערך אמש (ראשון) ערב הוקרה לזכרו של הרב לורד פרופסור יונתן זקס ז"ל, שנפטר לפני כשבועיים בגיל 72 בלונדון, בהשתתפות שרת התפוצות ח"כ עומר ינקלביץ', יו"ר הסוכנות היהודית בוז'י הרצוג, עו"ד אלן סאקס, פרופ' יובל אלבשן, מנכ"לית אגודת ידידי בית התפוצות עדי אקוניס, הרב מנחם בומבך, רחלי פרנקל ועוד.

הרב זקס שנחשב להוגה ליברלי שדוגל בפתיחות תרבותית, היה "פטרון" גשר וביחד עם הארגון, פעלו לחיבור ולחיזוק הקשר בין המגזרים השונים בעם היהודי ובין יהודי התפוצות למדינת ישראל.

שרת התפוצות עומר ינקלביץ' התייחסה בכנס, לצוואה אשר הותיר הרב בלכתו: "בעולם של שיח שמקדש את המחלוקות, שמעניק במה לקיטוב וחולק כבוד למפלג, אני מאמינה שהתפקיד שלנו זה להמשיך את דרכו של הרב זקס. הרב זקס, אני מבטיחה שאני אעשה כל שביכולתי שלפחות במשמרת שלי במשרד התפוצות, ככה בדיוק זה יהיה". עוד אמרה ינקלביץ': "כשנכנסתי לתפקידי כשרת התפוצות, הקורונה הייתה בשיא התפרצותה בקהילות היהודיות בתפוצות. קיבלנו תמונה עגומה וקשה ביותר. אחד הצעדים הראשונים שלי היה קמפיין סולידריות יהודי, שכולנו עומדים יחד במשותף מול המשבר הזה ופנינו למנהיגים יהודים בעולם שישלחו מסר של אחדות וסולידריות בימים הקשים הללו".

לדבריה, "הרב זקס היה מהראשונים שפנינו אליהם. כמה ימים לאחר יום כיפור קיבלנו ממנו סרטון מרגש במיוחד עם מסר עוצמתי שרק הוא יודע להעביר. לא דמיינו שזמן קצר לאחר מכן נאלץ להיפרד מהאיש הגדול הזה. שבוע בלבד אחרי שיצאנו עם הקמפיין לאוויר, קיבלנו את הבשורה המרה על פטירתו. כך שהמילים שלו ('כל היהודים ערבים זה לזה וצריכים לדאוג אחד לשני') הפכו למעין צוואה שלו עבור כל עם ישראל".

"יהודים זה מוחות רבים ולב אחד. אין משפט שמתאר את הרב זקס יותר מהמשפט הזה, כאחד שחיבר בין יהודים רבים ברחבי העולם. אצל הרב זקס זו הייתה תפיסת עולם מנומקת, הוא התבסס על העבר שלנו, על הייעוד המשותף שלנו. זו הסיבה שהוא הפך לגשר בין יהודים רבים בכל העולם. ולא רק בקרב יהודים, הוא הגיע לכל הדתות, לא סתם הוא קיבל את התואר לורד מהמלוכה הבריטית והיה מוערך מאוד. הוא ראה לנגד עיניו כל הזמן את הייעוד שלו ושל כולנו היהודים", הוסיפה השרה.

יצחק בוז'י הרצוג יו"ר הסוכנות היהודית: "ספרו האחרון של הרב (Morality: Restoring the Common Good in Divided Times) היה מעין צוואה בעידן של גהינום אידאולוגי, בעידן של התמוטטות משטרים ואיומים על הדמוקרטיה. הוא פעל במתינות, באהבת אחר ובאמונה יוקדת. הרב זקס היה דמות שהשפיעה על העולם כולו, על היהדות בדור האחרון והיה אחד מגדולי היהודים בדורות האחרונים. הוא השפיע בצורה מופלאה על עולמות התוכן שלנו, של הבריטים ושל העולם כולו. המפגש הראשון שלי עם הרב זקס היה ב-1984 כשהגעתי עם אבי, שהיה אז נשיא המדינה, לביקור ממלכתי בבריטניה. הוא השאיר עלינו חותם אדיר בפרשת השבוע שנשא, ומאז אני קורא קבוע של דבריו. כל שבוע אני מגלה מחדש רעיונות גאוניים חדשים מהספרים שהוא כתב. הרב זקס מימש רעיונות גדולים והנחיל רעיונות גדולים בכולנו בתחומים רבים. הרב זקס רצה גם להשפיע על מה שקורה במדינת ישראל ובאמת זכיתי ביחד עם רעייתי לשבת לערב מרגש ומרתק, עם אחד מענקי הרוח של העם היהודי לפני כשנה. הוא לעולם לא יישכח כי הוא השאיר נכסי צאן ברזל עצומים לבני האדם, ובמיוחד ליהודים בכל התפוצות ולמדינת ישראל. התרגשתי לראות כמה הוא היה מעורב ומשפיע על ארגון גשר".

אלן זקס, אחיו של הרב, סיפר "אני אתן דוגמה קטנה כדי שיבינו מי היה אחי. כמה ימים לפני שהוא נפטר, ביקשתי מאחי למסור ברכה לילד שחוגג בר מצווה, ועל אף שאחי היה מאוד חלש ובקושי עמד על הרגליים, הוא העביר ברכה מהלב לילד שלא נפגש איתו מעולם. הוא היה מנהיג על ידי דוגמה, זה מה שהוא תמיד העביר הלאה, להיות אדם טוב וכך לחבר אליך את האנשים. הפספוס היחיד שאני מרגיש עבורו זה שהוא לא הפך להיות רב מוכר גם בישראל".

שירה שרז-זיק מנהלת מכון "גשר למנהיגות": "הרב זקס היה חבר קרוב של 'גשר' ונהג לארח את חברי מכון גשר למנהיגות. באחד המפגשים הגענו לביתו של הרב זקס, כרגיל היינו הרכב מגוון של חרדים, חילונים ומסורתיים. על אף העייפות של כולנו, היה חשמל באוויר בפגישה, סיימנו אותה עם התרגשות עצומה, הבנו שפגשנו אדם גדול, שגורם לנו להרגיש גאווה ביהדות שלנו. הוא ידע לחבר את היהודים ליהדות ואת היהדות לעולם כולו".