נזק אדיר ובלתי הפיך לאוויר שכולנו נושמים
נזק אדיר ובלתי הפיך לאוויר שכולנו נושמים צילום: מתוך דוח הפורום לישראל ירוקה

כנס בנושא שריפת פסולת חקלאית בישראל צפוי להתקיים מחר (ג') בהשתתפות השרה לאיכות הסביבה גילה גמליאל, יוסי בר מפקד המשטרה הירוקה, גלעד אך מנכ"ל הפורום לישראל ירוקה, ראשי רשויות ובכירים בענף המחזור והסביבה.

את הכנס יזמו בפורום לישראל ירוקה שהכין דוח על "שריפת פסולת חקלאית אי-אורגנית בישראל – סקירת התופעה ופתרונות אפשריים".

הדו"ח סוקר את סוגי הפסולת, הפגיעה בסביבה כתוצאה מטיפול לקוי בהם, סקירת היקף התופעה, החקיקה הקיימת בתחום כיום בישראל וסקירה מקיפה ממצאים בשטח. לאחר מכן מציג הדו"ח את דרכי ההתמודדות של מדינות שונות בעולם עם הפסולת החקלאית, לסיום מציע הדו"ח פתרונות שונים לטיפול בפסולת אי-אורגנית בישראל.

בדו"ח מציין הארגון כי ענף החקלאות בישראל מייצר מידי שנה פסולת בהיקפים עצומים, הפסולת מחולקת לפסולת אורגנית (צמחית) ופסולת אי- אורגנית הכוללת בעיקר פלסטיק לסוגיו. על-פי נתוני משרד החקלאות ומשרד הגנת הסביבה, כפי שהם מובאים בדו"ח, כ-11,000 טון פסולת חקלאית אי-אורגנית בשנה לא מטופלת כראוי. הפסולת מושלכת בשטחים פתוחים וחלקה נשרפת בניגוד לחוק.

הפסולת הנשרפת כוללת בתוכה פלסטיק לסוגיו, ואף אריזות של חומרי הדברה וחומרים מסוכנים. שריפת הפסולת בצורה לא מבוקרת ולא חוקית, גורמת לפליטה לאוויר של חומרים מסוכנים לסביבה שעשויים לגרום לשלל בעיות בריאותיות לאדם ולחי ביניהם: פגיעה נשימתית, התפתחות מחלות סרטניות, בעיות בכבד ועוד. בנוסף לבעיות החמורות האלו עולה מהדו"ח כי השריפות גורמות מפגעי ריח קשים לתושבים הגרים סמוך לאזורים החקלאיים. מעבר לכך, השריפות מזהמות את מי תהום, ובמקרים מסוימים נחלים סמוכים.

בכנס שיערך מחר בנושא, יערכו פאנלים במספר סוגיות. המושב הראשון יעסוק בהשפעת התופעה, המושב השני יעסוק ביזמות ופתרונות לתופעה. לסיום יערך פאנל בנושא פרקטיקת שינוי מציאות הסביבה בישראל. הכנס ישודר בזום וברשתות החברתיות.

הפורום לישראל ירוקה מציג בדו"ח בדיקות מדגמיות אותם ערכו צוותי השטח של הפורום באזורים חקלאיים. בפורום איתרו ותיעדו מוקדי שריפת פסולת חקלאית, לפני, אחרי ובמהלך השריפות. חלק ממוקדי הפסולת ושריפתה אותרו על שפת נחלים, דבר המגדיל את אפשרות לזיהום מי הנחלים ופגיעה חמורה במגוון האקולוגי של החי והצומח המתקיימים בהם.

הדו"ח מציע פתרונות שונים להתמודדות עם תופעת הפסולת אי-אורגנית כגון - איסוף ואצירה במקום ריכוז מסודר במשקים, במכולות, גדרות ובתחנות איסוף, העברה למפעלי מחזור בארץ, העברה למפעלי מחזור בחו"ל על ידי חברות שאוספות את הפסולת מאתרי ריכוז. כמו כן, מציעים בפורום לבצע טיפול ייעודי בפסולת חומרי הדברה הכולל שטיפת האריזות, ניקובן וסילוקן למכלים ייעודיים לאריזות חומרי הדברה.

הדו"ח מציע גם פתרון רוחבי באמצעות חקיקת חוק אחריות יצרן מורחבת על היצרנים "מהותה של ההרחבה הינה להפוך את היצרן של המוצר לאחראי עליו לאורך כל מחזור החיים שלו, ובמיוחד בשלב האיסוף בחזרה, ההעברה למחזור והסילוק הסופי" הסבירו את ההצעה בדו"ח.

גלעד אך מנכ"ל הפורום מסר "כולנו חווים את שינויי האקלים שנגרמים עקב המעורבות המזהמת של האנושות במערכות האקולוגיות. שרפות פלסטיק בכמויות גדולות כפי שמתרחש בישראל גורמות נזק אדיר ואף בלתי הפיך לאוויר שכולנו נושמים. בחודשים האחרונים ערכנו מחקר מעמיק על התופעה ואנו מקווים למעורבות של מרבית הגורמים הרלוונטים בכדי להביא לשינוי מהיר ויעיל ככל הניתן לעצירת תופעה זו".