פיילוט נוסף לטנקיסטיות בצה"ל

ההכשרה תתבצע על טנק מרכבה 4. חבר הכנסת מתן כהנא: "מישהו מבין למה עושים עוד ניסוי? מה לא ברור? נשים שונות פיזיולוגית מגברים".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ז' בכסלו תשפ"א

אילוסטרציה
אילוסטרציה
Photo by Ofer Zidon/FLASH90

צה"ל יחל מחר (שלישי) בפיילוט נוסף לשילוב נשים בתפקידים קרביים בחיל השריון.

זהו הפיילוט השלישי לאחר השניים הקודמים שהעלו כי נשים נתקלות בקושי פיזי לשרת כטנקיסטיות.

ההכשרה תתבצע על טנק מרכבה 4 ובסיומה יחלו הלוחמות פעילות מבצעית בגבול מצרים.

חבר הכנסת ואל''מ במיל' מתן כהנא (ימינה) הגיב: ''מישהו מבין למה עושים עוד ניסוי ועוד ניסוי? מה כל-כך לא ברור? נשים שונות פיזיולוגית מגברים.

''איפה שהשוני הזה לא רלוונטי חשוב מאוד למצות את הפוטנציאל של הנשים (כגון טיס וחובלים). במקומות בהם היכולת הפיזית היא ליבת הכשירות המבצעית, שילוב נשים יפגע בהן ויפגע בצה"ל", הוסיף כהנא.

כזכור, בחודש ינואר 2020 הכריע הרמטכ"ל כוכבי כי הפיילוט לשילוב נשים בשריון הצביע על פוטנציאל לשילוב נשים בטנקים במשימת הגנת הגבולות, אך גם הצביע על פערים בעמידה בכשירויות הנדרשות.

לאור זאת קבע כוכבי כי על מנת להשלים את כלל הנתונים הנדרשים לקבלת החלטה נכון יהיה להמשיך ולהתקדם לשלב הבא בתהליך בחינת שילוב נשים בטנקים במשימת הגנת הגבולות.

לפי החלטת כוכבי, ההכשרה תותאם לנשים בהיבטי הרפואה, התזונה והאימון הגופני, יהיו ''טנקים מגדריים'', קרי בצוות הטנק יהיו נשים בלבד. בשלב הפעילות המבצעית השייכות הארגונית תהיה למערך הגנת הגבולות באוגדה 80.

בתום תקופת ההכשרה והפעילות המבצעית תבוצע הערכת מצב ותקבענה החלטות להמשך גיוס הנשים לשריון.

מארגון ''תורת לחימה'' נמסר בתגובה: ''מצער מאוד שהרמטכ"ל כוכבי נכנע לשדולות נשים רדיקליות. איך ניתן לערוך פיילוט מקצועי במציאות הנוכחית? האם זה הזמן לבחון אם המערך הלוחם של שריון מתאים לנשים ללא הורדת רף הלחימה?

''מדובר במחטף ציבורי, בסוגיה ציבורית שנויה במחלוקת, שמוכרעת בחיפזון תוך ניצול משבר בריאותי עולמי. מה דחוף לרמטכ"ל כוכבי לקבל את ההחלטה עכשיו כאשר יש דיונים על עצירת גיוסים אחרים בגלל משבר הקורונה? צה"ל צריך להתעסק בסיוע למדינה להתמודד עם מגיפת הקורונה ולא בביצוע ניסויים חברתיים".

סא"ל במיל' עודד רביבי ששימש כמג"ד שריון התייחס להחלטת הרמטכ"ל לנסות ולשלב נשים כטנקיסטיות בחיל הגנת הגבולות. "ההחלטה על השלב הבא בניסוי היא תוצאה ישירה של מחסור בכוח האדם. היא משקפת היטב את הפיכת צה"ל לשני צבאות שונים שבהם יש פרמטרים שונים''.

לדברי רביבי, ''הצבא ההגנתי לא דומה לצבא ההתקפי" ולכן "עולה השאלה המרכזית שעל החברה הישראלית לשאול את עצמה - האם אנחנו רוצים צבא עם או צבא מקצועי? כיצד בתוך כל זה משתלב השירות האזרחי והם ניתן יהיה לכפות על כלל האוכלוסייה לשרת?".

"החלטות אלה מתקבלות בצל מערכה בנגיף הקורונה המונהגת על ידי חיילי פיקוד העורף ומטשטשות את ההבדל בין עורף לחזית ודומה כי הסוגיות לא נבחנו לעומק", התריע רביבי.