גבעת המטוס
גבעת המטוס צילום: ערוץ 7

לפני מספר ימים דווח בהרחבה על קידום מכרזי הבנייה בגבעת המטוס בירושלים, מה שעורר את חמתם של ארגוני שמאל ואנשי האיחוד האירופי, אך סגן ראש עיריית ירושלים, אריה קינג, משוכנע שאין באמת כוונה לבנות במקום.

"ככה לא בונים עיר ולא שכונה אלא רק מייצרים תדמית של בניה, פייק ניוז", קובע קינג ומציין בפתח דבריו תזכורת: "מדובר בנתניהו, שמעולם לא דחף מיוזמתו וברצונו בנייה כלשהי במזרח ירושלים. גם את חומת שמואל הוא בנה רק כי מיכאל קלינר אילץ אותו כשאיים בהפלת הממשלה".

חששו של קינג שמדובר בפיקציה נובע מעיון בדרישות שהוצגו בפני יזמים וקבלנים המעוניינים לבנות בגבעת המטוס, והוא מסביר: "כשבודקים את המכרז רואים שמצפים מקבלנים ויזמים לבנות את גבעת המטוס במחיר גבוה יותר מרמות גילה נווה יעקב הר נוף ושכונות מבוססות ובנויות אחרות. מישהו בממשלת ישראל מצפה שהקבלן יקנה את הקרקע במיליון מאה או מליון מאתיים. זה המחיר רק לקרקע. במכרז מקביל של אוטתה רשות מקרקעי ישראל בנווה יעקב שילמו פחות מחצי מיליון שקל", אומר קינג ומציין כי אמנם במכרז אחר בכניסה לעיר הקבלן שילם 1.4 מיליון שקל על הקרקע, אך שם היה מדובר בדירות יוקרה שמחירן 3.5-4 מיליון שקלים, בעוד הכוונה לבנות בגבעת המטוס דירות אינן דירות יוקרה.

"כשדורשים מהקבלן לקנות קרקע במחיר יקר יותר משכונות יוקרה המשמעות היא שמדובר בעוד תרגיל ועוד כותרות שכאילו ביבי בונה וכביכול עושה. לטעמי היזם היחיד שיבנה יהיה מוסלמי. הם אולי יבנו. צריך לזכור שזו שכונה צמודה לבית צפפה. יש כבר ערבים שגרים כבר בגבעת המטוס. מצפים מהשכונה שתהיה שכונה יהודית וגם מצפים ממי שאמור לבנות שם לשלם מחירי הפסד והתוצאה היא שלא תהיה הצעה. תרשמו את מה שאני אומר, להבנתי ותחושתי וחששי שכונת גבעת המטוס לא תיבנה ולא נראה שם התחלת בניה גם לא בעוד שנה וחצי".

לטעמו של קינג מדובר בסך הכול בעוד חלק מהקמפיין התקשורתי אותו מנהל נתניהו חליפות בהתאם לצרכיו הפוליטיים. "היו ניסיונות לצרכי בחירות כשנתניהו הצהיר והצטלם וסיפר שהמכרזים לגבעת המטוס עומדים לצאת, ואז זה היה במחיר למשתכן, כלומר שמישהו יקח את הקרקע וישלם במחירים מוזלים כל כך. נתניהו פרסם והצטלם לפני הבחירות וזה עזר לו לקבל עוד איזה חצי מנדט של ימנים תמימים, אבל בפועל זה לא קרה".

"נתניהו הוא אשף תקשורת ויכול ללמד את כולנו איך משתמשים בתקשורת לצרכים כאלה ואחרים, אבל הוא לא יכול ללמד אותנו איך בונים בירושלים, וככה לא בונים. זו הדרך להרחיק בניה מירושלים", אומר קינג ומעיר כי בגוש עציון נמכרת הדירה כולה בסכום נמוך מזה שהמדינה דורשת על הקרקעות בגבעת המטוס.

נדבך נוסף של חשש שאותו מציין קינג נובע מצווי פינוי שהוצאו לאותן משפחות יהודיות המתגוררות כעת באדמות גבעת המטוס

"אותה ממשלה שדורשת מחירים מטורפים על הקרקע שלחה בשבוע שעבר מכתבי פינוי לכל היהודים שגרים בגבעת המטוס. יש שם כבר בית כנסת מקווה גן וקהילה יהודית. יש כאלה שנולדו נישאו וילדו ילדים בגבעת המטוס והודיעו להם שעליהם להתפנות עד תחילת שנת 2021 והחשש של רבים מאלה שהמקום חשוב להם הוא שיהודים יתפנו בהוראת המדינה והפרויקט לא ייצא ולא יקרום עור וגידים. כך שלא רק שלא נבנה אלא שגם תהיה נסיגה בנוכחות היהודית בגבעת המטוס. החשש הגדול הוא שאת היהודים יזדרזו לפנות, למרות שעדיין אין היתר בניה ואין סיבה לפנות, ומצד שני לא יבנו בגלל המחירים הגבוהים".

בהזדמנות זו מציין קינג פרט עובדתי נוסף המסביר את הביקורת החריפה שאותה הוא מטיח בנתניהו מזה תקופה לא מבוטלת: "רבים שואלים אותי על האובססיה ביחס לנתניהו סביב הבניה בירושלים. אם נעבור צפונה לעטרות. בין אזור התעשייה לשדה התעופה יש שטח בבעלות יהודית של יצחק, תושב ירושלים שאין עוררין על כך שהוא הבעלים. סביב החלקה שלו ערבים הגישו תכניות בניה קיבלו היתרים ובנו כבר, אבל על החלקה של אותו יצחק, בגודל של כשלושים דונם, מישהו מנחה שלא לדון בכלל בתכניות על הקרקע הזו למרות שראש העיר מעוניין לבנות. לא נותנים ליהודים לבנות, לא בעטרות לא במעלה הזיתים לא בשמעון הצדיק. זו תפיסת עולם סיסטמתית של נתניהו שיהודים לא צריכים לגור במזרח ירושלים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו