עישון קנאביס
עישון קנאביס צילום: ISTOCK

ככל שהימים עוברים מתקרב גם תהליך הלגליזציה לקנאביס שאותו הבטיח שר המשפטים אבי ניסנקורן. עם דניאל קלימן, מומחה לגמילה מסמים, שוחחנו הפעם על השקרים שלדבריו מלווים את הקמפיין לקידום הלגליזציה.

"השקר הראשון הוא שכאילו מדובר במצב קיים ושהחוק הזה לא בא לשנות שום דבר אלא רק לסדר את הדברים הקיימים. זה שקר כי המצב הקיים אחר", קובע קלימן ומפרט: "מדברים על נתון מבהיל של 27 אחוז משתמשי קנאביס, אבל הסקר הזה נעשה על פי התקן הבינלאומי והשאלה היא האם השתמשו בקנאביס בשנה האחרונה. המשמעות היא שמחצית ממי שענו שהשתמשו הם משתמשים אקראיים, כאלה שהשתמשו פעם או פעמיים, כשהיו באילת או במסיבה מישהו הביא ג'וינט והם עישנו. כלומר שאם מדברים על מיליון או מיליון וחצי משתמשים, אז מחציתם, כשבע מאות אלף הם אקראיים והמדינה רוצה להציע להם להפוך למשתמשים קבועים יומיומיים מכורים. זה דבר נורא ואיום".

"התמונה תשתנה לגמרי. למשתמשים הנוכחיים יוסיפו את המשתמשים החדשים שיצטרפו בעקבות הנגישות והפיתוי כשמציגים את הצמח הזה כאילו הוא צמח פלא בריא שבא על בסיס המונח השקרי 'נאביס רפואי'", אומר קלימן ובהמשך דבריו הוא גם מסביר מדוע הוא מתייחס למנוח 'קנאביס רפואי' כאל שקר.

לדבריו כיום ההתמודדות עם בעיות משפחתיות ואישיות מטופלות על ידי פסיכולוג או פסיכיאטר או מטפל רפואי כלשהו שבמהלך הטיפול מגיעים למסקנה שיש לתת למטופל מרשם לקנאביס. לעומת זאת לאחר הליך הלגליזציה "לא נצטרך את זה. אנשים ילכו לחנות ויקנו סמים. זה מה שיקרה. לכן במדינות כמו אורוגוואי, שאותה אני מכיר היטב, המשתמשים החדשים הם רבים והם הגדילו את השוק באופן דרמטי. זה מדרדר את החברה".

ממשיך קלימן: "שקר נוסף הוא שהשוק השחור של הקנאביס ייעלם. ההנחה שלהם היא שמי שמתעסק במכירת הסמים הלא חוקיים יילך הביתה, זו ההנחה, אבל באורגוואי זה לא קיים. הסחר הלא חוקי הלך והתחזק, המאפיות של העולם התחתון התרחבו והתעצמו. החנויות החוקיות הגדילו את השוק".

מבהיר קלימן כי בסופו של יום "תמיד השוק השחור מנצח בגלל מחיר נמוך ונגישות של 24\7 ושליחות עד הבית ועם כמות חומר פעיל גבוה יותר ומיני קנאביס שונים ממה שמוצע בחנויות".

מכאן ממשיך קלימן למה שהוא מגדיר כ"השקר השלישי" לפיו המדינה תרוויח הון ממיסוי הענף, ושוב הוא בוחן את התקדים באורוגוואי, שם המיסוי הוא 0 אחוזים על מנת לאפשר לחנויות החוקיות תחרות עם השוק השחור. "אותם גורמים שהבטיחו את ההבטחות לרווח למדינה לחצו כדי שלא יהיה מיסוי כדי שיוכלו לפתוח את החנויות ולהתחרות עם השוק השחור, ועדיין הם לא יכולים להתחרות איתם". עוד הוא מספר כי "במדינות אחרות יש מיסוי נמוך מאוד כדי לאפשר תחרות". המשמעות היא שאחרי קמפיין הלגליזציה יהיה כאן קמפיין נוסף שתכליתו הורדת המיסוי מהחנויות החוקיות.

"גם אם יגיעו למצב של אפס אחוז מיסוי השוק השחור ינצח. הדילר של השוק השחור מסתובב בין הלקוחות בתור שבחנויות החוקיות וכך הם מציעים להם סמים אחרים כמו קראק קטלני שנכנס לאורוגוואי ארבע שנים אחרי האי-הפללה". כלומר, אם עד היום כדי להגיע לקהל הלקוחות האתגר קשה ומורכב הרי שבעידן החנויות החוקיות כל שנדרש הוא להגיע לחנויות ולחלק מספרי טלפון של המכירה בשוק השחור.

בדבריו מספר קלימן על התגברות האלימות ומעשי הפשע בידי כנופיות מאורגנות ברחובות אורוגוואי בעקבות הלגליזציה.

מי שכן ירוויח מהלגליזציה הן החברות המשווקות והמייצרות את הקנאביס, ובהקשר זה מזכיר שוב קלימן את אותם לוביסטים ואנשי ציבור מוכרים שגוייסו על ידי החברות לקידום מהלך הלגליזציה. בהקשר זה הוא מזכיר גם את מפכ"ל המשטרה לשעבר, יוחנן דנינו, שגם הוא עומד בראש חברה לייצור קנאביס ושכרו הוכפל במניות, כך שהאינטרס הכלכלי שלו בלגליזציה ברור ומובן.

שקר נוסף אליו מתייחס קלימן הוא למעשה חצי שקר, כלשונו, וזהו השימוש במונח 'קנאביס רפואי'. הוא מזכיר שמדובר במשכך כאבים, מרגיע או מיטיב סיטואציות קשות של חולים, אך לא מדובר בחומר המרפא ולו מחלה אחת. לטעמו "נעשה במינוח 'קנאביס רפואי' שימוש ציני להצדקת השימוש הכללי בחומר ויוצרים תודעה שמדובר בצמח שהוא טוב ואין לו פן שלילי, במקום להשתמש במילה סם. זה סם פוגעני שפוגע במוח, בזיכרון, ביכולת הקוגנטיבית, גורם לסכיזופרניה ותופעות חמורות נוספות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו