"להכשיר רופאים לטכנולוגיות העדכניות"

מנכ"ל המכון הטכנולוגי HIT: מזה ארבעים שנה לא עודכנו לימודי הרפואה בפיתוחים הטכנולוגיים העומדים לרשות הרופאים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ז' בכסלו תשפ"א

"להכשיר רופאים לטכנולוגיות העדכניות"-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: אייסטוק

האם רופאים וצוותי רפואה בישראל חשופים דים לטכנולוגיות העכשוויות ויודעים לשלב אותם במערכת הרפואית? שמיל גולדברג, מנכ"ל המכון הטכנולוגי HIT בחולון, טוען שלימודי הרפואה לא עודכנו מזה ארבעים שנה ובמכון שלו מבקשים להכשיר רופאים לעידן החדש ולטכנולוגיות העדכניות.

במכון HIT הוקמה בשנת הלימודים הנוכחית תכנית מיוחדת להיכרות עם הטכנולוגיה העדכנית עבור המעוניינים לעסוק במקצועות הרפואה השונים וגולדברג מספר: "גילינו פער. יוזמי התכנית ראו שבמשך עשרות שנים לימודי הרפואה הבסיסיים לא השתנו. למדו ביולוגיה, פיזיולוגיה, ביוכימיה וכל מה שנוגע לגוף האדם שלא השתנה, אבל מה שהשתנה וקפץ קדימה הוא כל נושא הטכנולוגיה הרפואית, טיפולים חדשניים, ניתוחים עם רובוטים ושימוש רב בנתוני דטה בטכנולוגיות מתקדמות. הגענו למסקנה שיש צורך בתכנית שתשלב גם את היסודות הבסיסיים של הרפואה וגם את השימוש במערכות דטה, חדשנות וטכנולוגיה רפואית".

בדבריו מציג גולדברג מספר דוגמאות לטכנולוגיות שהתקדמו באחרונה ואינם בהכרח בשימוש על ידי צוותי רפואה שאינם תמיד מודעים ליכולות החדשות: "יש חברה חדשה בשם 'טויוקר' שמאפשרת לרופאים לבדוק את המטופלים כשהם בבית ובאמצעות הטכנולוגיה מעבירים לרופאים מדדים גופניים, בדיקות קצב לב וראות. יש אפשרות שהחולים מניחים מכשיר על בית החזה או באוזן ובאמצעות השידור ורופא מחליט על דרך הטיפול בזמן אמת. חברה ישראלית פיתחה מנוע שמבוסס על כל הנתונים הרבים שיש על כל חולה במערכות מתקדמות, ואז ניתן לאבחן בצורה מדויקת ומהירה יותר את המצב הרפואי. יש טכנולוגיות שעוסקות בשיקום מרחוק בתחומים של ריפוי בדיבור, פיזיותרפיה וכו'".

כל האמצעים הללו, אומר גולדברג, ידועים לרופאים, "אבל הרופאים היום מאוד עמוסים. בוגרי רפואה בשלבי הסטאז' וההתמחות לא יכולים לנשום והרופאים בקופת חולים עומדים מול עשרות מסכים והכול ממוחשב, אבל אנחנו מאמינים שכל נושא הדטה וקבלת החלטות מאפשר להגיע לרמה מדויקת כמו במצב שחולה יושב בבית ומולו יהיה צוות רב תחומי שעם טכנולוגיות שונות יוכל לטפל בו. אנחנו מאמינים שהרפואה הבסיסית תמשיך אבל במקביל אליה יש צורך לפתח את כל נושא הטכנולוגיות הרפואיות".

גולדברג מספר כי היעד הוא שבוגרי התכנית יקבלו בסיס מידע משמעותי בתחומי הטכנולוגיה והדבר יתרום להם כאשר יפנו לאפיק הרפואה או מקצועות נוספים שאליהם יגיעו בהמשך, ולמעשה הבוגרים מכריעים לקראת תום התכנית באיזה אפיק מקצועי יבחרו, אם התחום הרפואי או תחום הביטוח, הפארמה וכיוצא באלה.

עוד מספר גולדברג כי כבר במחזור הראשון של התכנית שותפים כחמישים תלמידים ונתוניהם, הוא מעיד, גבוהים מאוד. "יש ביקוש גדול מאוד. התכנית הושקה רק בחודש יוני בטקס מכובד מאוד. התלמידים מאוד איכותיים עם נתונים בשמים. יש כאלה שמוכוונים לעולם הרפואה ויש כאלה שרוצים לבחון ולהכיר את עולם הטכנולוגיה".

גולדברג
צילום: HIT