עוד צעד בדרך למיגור עושק הקשישים

הצעת חוק להקמת מאגר 'אל תתקשרו אליי' של השרים עמיר פרץ ומרב כהן אושרה בקריאה שלישית.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ז' בכסלו תשפ"א

עוד צעד בדרך למיגור עושק הקשישים-ערוץ 7
ח"כ מרב כהן
צילום: חזקי ברוך

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) את חוק הקמת מאגר 'אל תתקשרו אלי', כחלק מרפורמת עושק הקשישים אותה מובילים שר הכלכלה והתעשייה והשרה לשוויון חברתי ולגמלאים.

לפי הצעת החוק, יוקם מאגר שיאפשר לצרכנים לרשום את מספר הטלפון שברשותם ובכך ייאסר על עוסקים לבצע אליהם שיחות שיווק טלפוני.

המאגר ינוהל ברשות להגנת הצרכן וסחר הוגן וכל צרכן יהיה רשאי לבקש שמספר הטלפון שלו ייכלל במאגר. עוסק שיבקש לקיים שיחת שיווק יצטרך לפנות קודם לרשות לבדוק האם מספר טלפון שהוא מעוניין לפנות אליו נמצא במאגר, וככל שכן ייאסר עליו להתקשר אליו.

בנוסף, החוק מאפשר לממונה להטיל עיצום כספי (בגובה של 45,000 שקלים לתאגיד, ו-25,000 קלים לעוסק פרטי) על עוסק שפנה לצרכן על אף שמספרו הופיע במאגר "אל תתקשרו אליי", וכן להטיל עיצום כספי מוגדל, בגובה של פי שלושה מהעיצום הכספי המקורי, במקרה שבו עוסק הפר צו הפסקה מנהלי שניתן לו לגבי פניה למאגר.

לפי אומדני הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, היקף מחזור העסקאות השנתי של חברות הטלמרקטינג עומד על מעל לחצי מיליארד שקלים.

החוק הינו הראשון מתוך עשרה תיקוני חקיקה הכלולים ברפורמת עושק הקשישים שמובילים השר פרץ והשרה כהן, אשר אושרה בממשלה לפני כחודשיים.

שר הכלכלה והתעשייה, ח"כ עמיר פרץ, אמר כי "העברת חוק 'אל תתקשר אליי' , היא בשורה גדולה עבור הגיל השלישי. הקץ לעושק הקשישים. מהיום יידע כל אדם שחושב לפנות לקשישים ולגזול את כספם, שלא יוכל להתחמק מאיתנו והוא ישלם על כך ביוקר. העברת חוק זה הוא חלק אחד בפאזל שאנו יחד עם רשות הגנת הצרכן וסחר הוגן שבמשרד הכלכלה, עמלים להשלים על מנת לשמור על כלל אזרחי ישראל מעוקצים מהרשת ודרך הטלפון".

השרה לשוויון חברתי ולגמלאים, ח״כ מירב כהן, הוסיפה כי "זו הצעת החוק הראשונה שיש לי את הזכות ליזום ולאשר בכנסת ישראל. עבורי זו סגירת מעגל ברמה האישית, שכן החלטתי להיכנס לפוליטיקה על מנת למגר את תופעת עושק הקשישים. החוק הזה הינו ראשון מבין עשרה תיקוני חקיקה שאנו מקדמים במסגרת רפורמה כוללת שתייצר מהפכה של ממש ביחסים שבין צרכנים חלשים לבין חברות שלא מתביישות לנצל את חולשתם".

"תכלית החוק היא למעשה לא לחכות למקרה העושק ואז לנסות ולסייע בדיעבד לקשיש הנעשק, אלא לייצר מראש חומת הגנה על אותם צרכנים שזקוקים לכך, כדי שלא ניתן יהיה לנצל את חולשתם ולנסות ולעשוק אותם. זהו צעד ראשון וחשוב אך בהחלט לא מספיק. נמשיך להאבק בכל הכוח נגד נוכלים שמעזים לנצל קשישים", דברי כהן.