בדרך למיחזור
בדרך למיחזורצילום: סרג' אטאל, פלאש 90

אתרי הקניות מדווחים על עליות חדות במכירות לרגל חודש נובמבר – 'חודש המכירות' שעוד בעיצומו, ובימים הקרובים יחלו ימי מכירות הבלאק פריידי ומכירות סוף השנה.

בתאגיד המחזור לאלקטרוניקה בישראל - מ.א.י, מזכירים לציבור את זכותם לדרוש כי המשווק יפנה את מוצרי החשמל מביתם, בעת אספקת המוצר החדש ללא עלות, גם ברכישה מקוונת ברשת.

נוהל פינוי פסולת אלקטרונית, מאפשר לאזרחים לדרוש מהמשווקים פינוי מוצרים חשמליים ואלקטרוניים מבתיהם כאשר הם רוכשים מוצרים חדשים דומים.

ע"פ החוק לטיפול סביבתי במוצרי חשמל, שנחקק בשנת 2012, על המשווקים ליידע בעת המכירה את הלקוחות על אפשרויות הפינוי. איסוף מוצרי החשמל הישנים יתבצע מבית הלקוח ללא דרישת תשלום או תמורה אחרת במועד אספקת המוצר החדש, ובמקרים חריגים בלבד, יותר למשווקים לגבות תשלום עבר הפינוי, כגון במקרה של מגורים בקומות גבוהות ובפינוי הדורש שימוש במנוף.

את המוצרים הישנים מחויבים המשווקים לפנות למרכזי מחזור מוסדרים ומפוקחים בידי תאגיד מחזור מוכר מטעם המשרד להגנת הסביבה. במקרה והמשווק סרב לפנות את המוצר הישן, או במקרה והמשווק לא עדכן את הלקוח על אפשרות הפינוי, ניתן לפנות בתלונה אל גוף היישום המוכר הקשור עם המשווק או אל מרכז פניות הציבור של המשרד להגנת הסביבה.

אמנון שחרור ודן הלמן מנכ"לים משותפים בתאגיד המחזור מ.א.י אומרים כי "הדאגה לסביבה מתחילה עוד בטרם הקניה: כדאי לראות האם אכן אנחנו צריכים את המוצר החדש, ולא פחות חשוב, האם אנחנו רוכשים מוצר איכותי שלא ימצא את דרכו לפח תוך תקופה קצרה. לאחר הקניה ניתן להעביר למחזור את המוצר הישן במספר אפשרויות - עם השליח כנגד המוצר החדש, דרך מוקדי האיסוף בחנויות המשווקים וברשתות או דרך האיסוף של הרשויות המקומית".

לדבריהם, "שירות האיסוף של המוצר הישן באמצעות השליח, הוא רווח כפול – גם חוסך לרוכש זמן וגם מבטיח שהמוצר הישן יגיע למחזור מוסדר ולא יזהם ויפגע בסביבה. הצטרפו לאזרחי ישראל הרבים ששומרים על בריאות התושבים ועל הסביבה ודואגים שהפסולת האלקטרונית אשר יוצאת מביתם תטופל בצורה מוסדרת ולא מזהמת".

במרבית הרשויות בישראל, באפשרות התושבים להעביר את מוצרי החשמל והאלקטרוניקה הישנים, גם לאחד ממרכזי האיסוף והמחזור או מוקדי האיסוף הפזורים בעשרות נקודות ברחבי הרשות.

למוקדי האיסוף ניתן להשליך סוללות ופסולת אלקטרונית קלה עד 50 ס"מ כגון מחשבים, שואבי אבק, טלפונים, מצלמות, מדפסות וכד'. למרכזי האיסוף, המכונים 'חשמליות' ניתן להעביר מוצרי חשמל גדולים יותר כגון טלוויזיות, תנורי חימום, מאווררים וכד'. ממרכזי המחזור תפונה הפסולת החשמלית והאלקטרונית ע"י תאגיד מחזור מוכר בשיתוף העירייה.

בנוסף, שרות חדש אשר החל לפעול ברשויות רבות בישראל - הוא שירות ימי האיסוף מהמדרכות – "היום החשמלי". ע"פ חלוקה של ימים ואזורים, המתפרסמים ע"י הרשות ובאתר מ.א.י, ניתן להוציא איסוף פסולת אלקטרונית וחשמלית למחזור למדרכות הבתים.

את הפסולת האלקטרונית והחשמלית יש להוציא, באופן מסודר ומרוכז, בימים המיועדים למדרכות, משם תיאסף הפסולת בצורה מסודרת למחזור. איסוף המדרכות מתאים למוצרי חשמל ואלקטרוניקה גדולים כגון – טלוויזיות, תנורי חימום, מקררים, מכונות כביסה וכד'.