סוכרת. אילוסטרציה
סוכרת. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

כ-‭1,500‬ חולי סוכרת ובני משפחותיהם חתמו על עצומה יוצאת דופן שקוראת להכניס לסל התרופות את מכשיר "הלבלב המלאכותי", שמאפשר שליטה קבועה ברמת הסוכר בדם, כך מדווח העיתון 'ישראל היום'.

על פי הדיווח העצומה נשלחה לשר הבריאות יולי אדלשטיין וליו"ר ועדת סל התרופות לשנת ‭ 2021‬ פרופ' שוקי שמר, ובה הם התריעו כי בגלל מחלתם הם גם "נלחמים יום-יום לא להגיע למצבי קיצון ברמת הסוכר שעלולים לסכן את חייהם, ועכשיו גם הם אחת מקבוצות הסיכון המרכזיות להיפגע באופן חמור מנגיף הקורונה".

עמותת חולי סוכרת הנעורים התריעה בחודש אוקטובר בפני משרד הבריאות כי החולים "חיים בחשש גדול במיוחד בגלל הסיכון הגבוה מאוד שלנו לסיבוכים ולמוות מקורונה, ולכן פונים לתת עדיפות לטיפולים ולתרופות שיכולים להציל חיים ולהגן על החולים שנמצאים בסיכון מוגבר, ובמיוחד בשנה זו של המגיפה".

אלא שלאחרונה ועדת הסל דירגה בציון לא גבוה את המכשיר וביקשה מידע נוסף מהרופאים לגבי החולים שצריכים אותו.

מוועדת הסל נמסר בתגובה לעצומת החולים, "לוועדה הוגשו השנה כ-‭880‬ תרופות וטכנולוגיות בעלות כוללת של יותר מ-3 מיליארד שקלים. הטכנולוגיה (מערכת היברידית אוטומטית לניטור סוכר רציף והזלפת אינסולין) היא אחת התרופות הטכנולוגיות שנדונות השנה. הוועדה מקיימת דיונים אינטנסיביים ומתכננת להגיש המלצותיה לממשלה לקראת ינואר‭ ."2021 ‬