איכוני שב"כ הצביעו על חשיפה לחולים בקשר טלפוני

בכיר במשרד הבריאות הודה כי מדובר בבעיה המוכרת למערכת, אך הוסיף כי לאחרונה נרשם שיפור בנושא וכי חלה ירידה במספר השגיאות המדוברות

ערוץ 7 , ח' בכסלו תשפ"א

איכוני שב"כ הצביעו על חשיפה לחולים בקשר טלפוני-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: איסטוק

איכוני שב"כ עלולים להביא לזיהוי אדם כמי שהיה בקרבת חולה קורונה מאומת, גם אם היה עמו בקשר טלפוני בלבד ולא שהה בקרבתו כלל. כך דווח הבוקר (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'.

אזרחים שאוכנו על-ידי שב"כ ונאמר להם כי נחשפו לחולה קורונה, דיווחו כי הקשר היחיד שהיה להם עם החולה היה קשר טלפוני, שכלל שיחות או מסרונים.

בכיר במשרד הבריאות הודה כי מדובר בבעיה המוכרת למערכת, אך הוסיף כי לאחרונה נרשם שיפור בנושא וכי חלה ירידה במספר השגיאות המדוברות.

בשירות הביטחון הכללי אמרו בתגובה כי משרד הבריאות הוא הגורם המוסמך לענות בעניין זה. במשרד הבריאות אמרו כי הנושא נמצא בטיפול פיקוד העורף, ואילו בפיקוד העורף אמרו לכאן חדשות כי הכתובת למענה בסוגיה זאת היא משרד הבריאות.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי האיכון על-ידי כלי שב"כ, כמו כל כלי טכנולוגי, הוא בעל יתרונות וחסרונות וכי בשל כך הוקם מוקד השגות על בידודים על בסיס השימוש בכלי זה.

ד"ר עדי ניב-יגודה, מומחה למדיניות בריאות ומשפט רפואי, אמר לרשת כאן ב' כי לצד התועלת שבאיתור מגעים והתראה על חשיפה לחולי קורונה, קיימת פגיעה לא מידתית בפרטיות. כך למשל השימוש בטכנולוגיה שאינה מבוססת רק על מיקום גיאוגרפי, כמו זיהוי שיחות טלפון או הודעות, עשוי לחשוף קשרים חבויים בין אנשים שונים, כמו גם בין גורמים מסחריים ואחרים.

ד"ר ניב-יגודה הוסיף כי על רקע השחיקה הדרמטית באמון הציבור בצעדי הממשלה ובמניעיה, נראה שבשלב זה הנזק מאופי איכוני שב"כ ועומק חדירתם למרחב הפרטי עולה על התועלת לציבור ובריאותו.