למען העגונות ברחבי העולם
למען העגונות ברחבי העולם iStock

הכינוס הדו שנתי של הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' נערך השנה באופן מקוון. במהלך הדיונים השתתף יו"ר ועדת חוקה של הכנסת ח"כ יעקב אשר.

ח"כ אשר שיבח את פעילות ועידת הרבנים ואמר לנשיא 'ועידת רבני אירופה' הרב פנחס גולדשמידט: "התיקון לחוק שיפוט בתי הדין הרבניים המקנה סמכויות שיפוט במקרי עיגון נשים מחו"ל הביא במישרין לשחרורן של 80 נשים ברחבי העולם מעגינותן".

"אתם שיזמתם את התיקון החשוב הזה קידשתם שם שמיים", הבהיר ח"כ אשר, "קטונתי, אבל זהו אחד ההישגים המשמעותיים ביותר לועידה; נדהמתי עד כמה ח''כים שרוממות הדמוקרטיה וזכויות נשים בפיהם וחרב פיפיות בידם - התנגדו לחוק אך ורק כי בעיניהם זה יחזק ׳חלילה׳ את מעמד בתי הדין הרבניים".

בועידת רבני אירופה מזכירים שהצעת החוק לטיפול בסרבני בתי הדין בחו"ל בבתי הדין בישראל עברה לפני כשנתיים וחצי בכנסת. על פי החוק יש סמכות לבתי הדין בישראל לדון בעניינן של עגונות יהודיות בחו"ל ולפעול בכלים חוקיים הכוללים סנקציות וההענשה כלפי סרבני בתי הדין בחו"ל המגיעים לישראל. החקיקה נובעת מתוך הנחה שיהודים רבים מגיעים לבקר בישראל.

הרב גולדשמידט גולל בפני המשתתפים את הליכי החקיקה עליהם עמל כבר במשך כמה שנים: "מהיום שישראל הכריזה שאינה מקלט למעגנים את נשותיהם הוגשו בישראל עפ"י נתוני בתי הדין הרבניים 119 תביעות. מהן ב- 85 תיקים הוטלו צווי הגבלה ו- 57 עגונות קיבלו גט ושוחררו מכבלי עגינותן".

הרב גולדשמידט סיפר שהתביעות הגיעו מרחבי העולם - ממקסיקו, פרו, ארה"ב, צרפת, טורקיה, בריטניה ועוד.

"מנתונים שקיבלתי מבתי הדין בבריטניה, צרפת, מוסקבה, אמסטרדם, גרמניה וטורקיה עולה כי התיקון הזה הביא לפתרון של 23 מקרים ואין לדעת כמה מקרים נפתרו כתוצאה מ'האיום' באם יבואו לישראל. אלא שהתיקון נחקק כהוראת שעה לשלוש שנים ועתה בטרם יעברו שנים אלה יש להפוך את התיקון לחקיקת קבע".

ח"כ אשר אמר כי כבר קיים דיון ראשון בועדת החוקה בהתאם להוראות חוק שיפוט בתי הדין ובקרוב יקיים דיונים נוספים במטרה להגיע לחקיקת קבע.

אב בית הדין המיוחד לעגונות של הועידה הפועל באמסטרדם הרב אריה רלב"ג יו"ר אגודת הרבנים של ארה"ב וקנדה אמר: "דמעותיהן של העגונות יעמדו לזכותכם לפני כסא הכבוד".

הרב רלב"ג שיתף במקרה אחד שהגיע לפתרון הודות לחוק העגונות: "מדובר בתושב ברוקלין שעיגן את אשתו במשך כעשר שנים. לאורך השנים נדון העניין בחמישה בתי הדין ולבעל המעגן הוצאו שני כתבי סירוב ע"י שני בתי דין אליהם הצטרף אחד מגדולי האדמורי"ם. כל הניסיונות להפעיל את אביו המתגורר בישראל עלו בתוהו. האיש הגיע כמה פעמים לישראל ויצא באמצעות דרכונים מזויפים. לפני כשנה נודע לנו שהאיש יוצא לישראל לחתונת בנו העתידה להתקיים ביום ראשון. במעקב אחריו נראה הבעל בשלושה משדות התעופה בניו יורק. לבסוף עלה לטיסה לישראל מפילדלפיה".

"כשירד מהטיסה כשעה לפני כניסת השבת הוא נעצר והובל לבית המעצר", המשיך וסיפר הרב רלב"ג, "במוצ"ש הובל לבית הדין בירושלים אולם סירב לתת גט והחל במו"מ ובהבטחות שווא כי אם ישוחרר לחתונת בנו, ייתן גט. ביה"ד סירב לשחררו שכן על גופו נמצאו דרכונים מזויפים והיה חשש סביר ששוב ימלט. האיש ישב ארבעה חודשים תוך שהוא מובל כמה פעמים לבית הדין עד שלבסוף נשבר ונתן לאשה את הגט המיוחל'.

כינוס הועדה המתמדת בטיבילסי
צילום: אלי איטקין
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו