עמוס גלעד: אפי איתם נתן את נשמתו וגופו לצה"ל, אי אפשר לפסול אותו

האלוף במיל' עמוס גלעד: אפי איתם איש ראוי ואי אפשר לפסול אותו על הסף לשום דבר, בוודאי לא לתפקיד יו"ר 'יד ושם'.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ח' בכסלו תשפ"א

עמוס גלעד: אפי איתם נתן את נשמתו וגופו לצה"ל, אי אפשר לפסול אותו-ערוץ 7
אפי איתם
צילום: קובי ריכטר/TPS

האלוף במיל' עמוס גלעד התייחס הבוקר (שלישי) לכוונת הממשלה לאשר את מינויו של תא"ל במיל' אפי איתם ליו"ר מוזיאון יד ושם בירושלים.

"אני חושב שהוא איש ראוי ואי אפשר לפסול אותו על הסף לשום דבר, בוודאי לא לתפקיד יו"ר 'יד ושם'", אמר גלעד לרדיו 103FM.

''הוא איש מכובד שנתן את נשמתו, נפשו וגופו לצה"ל. יש כאלה שאוהבים אותו ויש כאלה שלא - אבל אי אפשר לפסול אותו", הדגיש גלעד, לשעבר ראש האגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון.

ההצעה למנות את השר לשעבר אפי איתם ליו"ר יד ושם נתקלה בהתנגדות חריפה של השמאל, שטוען כי מדובר במינוי פוליטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו - שכן איתם מעולם לא עסק בשואה.

יו"ר הקרן להתחדשות קהילות בישראל, יצחק לקס, אמר אתמול לאתר ynet כי איתם הוא מינוי ראוי: "אני אומר את הדברים כדור שני לשואה, כבן לניצולת אושוויץ. כשאני מסתכל על הערכים שאיתם מביא איתו, הם תואמים לחלוטין את מה שאני מצפה ממוסד כמו יד ושם, שמנחיל את זכר השואה.

''איתם הוא תת-אלוף, בעל עיטור מופת, שחילץ פצועים תחת אש. הנושא של קדושת החיים הוא בראש מעייניו. הוא גם היה בחילוץ של הישראלים במבצע אנטבה, שם הייתה סלקציה בין הנוסעים היהודים, הישראלים, לבין שאר הנוסעים במטוס, מה שמזכיר את הימים הנוראיים של גרמניה הנאצית".

לקס סיפר: ''מי שנכנס ללשכתו של אפי כמח"ט וכאוגדונר, ראה מיד את התמונה של הילד הקטן בגטו וורשה שעומד עם ידיו המורמות והנאצים מכוונים אליו רובה. הוא גם אמר בעבר שזו הסיבה שבגללה הוא בצבא. זו המשמעות של 'לעולם לא עוד'. לא עוד כצאן לטבח, לעולם לא עוד יהודים יובלו למוות. יש לנו מדינה וצבא. איתם הוא דמות מופת ובעל ערכים שמאוד חשובים לנו, לעם היהודי ולעולם כולו".

"אני לא חושב שהמינוי הוא מינוי פוליטי", הדגיש לקס. "הוא מינוי ערכי, ואנחנו רוצים לראות את הערכים שהוא מביא איתו כדי להמשיך ולהנחיל את זכר השואה. אפי יכול להגיד באופן צלול וברור את האמירה 'לעולם לא עוד'".