תערוכת "הבנאים המנגינה שלנו" חוזרת!

תערוכת "הבנאים - זאת המנגינה שלנו" – תערוכה מוזיקלית ייחודית המספרת את סיפורה של משפחת בנאי.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ח' בכסלו תשפ"א

תערוכת הבנאים
תערוכת הבנאים
צילום: חנניה הרמן

לצד פרויקט השימור וההתחדשות הגדול במוזיאון, מוזיאון מגדל דוד בירושלים, פתח מחדש את שערי המוזיאון לקהל הרחב וחוזר להציג את תערוכת "הבנאים - זאת המנגינה שלנו" – תערוכה מוזיקלית ייחודית המספרת את סיפורה של משפחת בנאי, מציע סיורי חורף ברחבי העיר ירושלים ומגוון הרצאות ייחודיות. זאת בכפוף להנחיות משרד הבריאות.

התערוכה, "הבנאים – זאת המנגינה שלנו", עוקבת אחר יצירתם של בני משפחת בנאי, יצירה ששורשיה בתרבות היהודית-פרסית בשיראז, אך היא עולה ומתגבשת בתוך הווי ירושלמי מתהווה. לאורך השנים וההיסטוריה, הפכה יצירתם של בני המשפחה לראי התרבות הישראלית, והיא בה עמוד תווך גם היום.

התערוכה מציעה למבקרים חוויה מוזיקלית ייחודית של קולות, צלילים ומראות, המספרים את קורותיה של משפחת בנאי, שסיפורה הוא הסיפור של כולנו. הסיפור של משפחת בנאי מתחיל בפרס של סוף המאה ה-19, ממשיך אל שכונות שוק מחנה יהודה, משוטט בין נופי הילדות, במרחבי ההשראה, באירועים ההיסטוריים ובהווי המשפחתי חוצה הדורות. לרגל הפתיחה המחודשת, המבקרים בתערוכה לאורך חודש נובמבר, זכאיים לקבל קטלוג מיוחד של התערוכה.

בימים אלו ובהליך היסטורי, המוזיאון, נמצא בעיצומו של פרויקט שימור והתחדשות הגדול והמקיף בישראל, בעלות של 40 מיליון דולרים, הכולל את שימור המצודה העתיקה, חידוש הפארק הארכיאולוגי, הקמת מרכז מבקרים חדש, הקמת גלריות חדשות, חידוש תשתיות, הקמת תצוגת קבע חדשה, חשיפת חפירות ארכיאולוגיות חדשות ושיפור נגישות. הפרויקט עתיד להסתיים בשנת 2022.

על כן, מלבד מתערוכת "הבנאים - זאת המנגינה שלנו", המוצגת במוזיאון, רחבת המוזיאון תהיה סגורה לקהל הרחב. יחד עם זאת, המבקרים יוכלו לקבל הצצה לתהליך המרתק של שימור וחידוש המוזיאון.

בנוסף, מוזיאון מגדל דוד אשר מספר את סיפורה המלא של ירושלים, מקיים סיורים ייחודים ומגוונים אשר חושפים את סיפורה המרתק של העיר. הסיורים הינם בשיתוף משרד ירושלים ומורשת.

בין סיורי החורף הקיימים:

ירושלים בגאון: הנני כאן- סיור ממשכנות שאננים עד לנחלת שבעה בעקבות שיריו של יקיר העיר ירושלים יהורם גאון (חמישי- שישי, 12/11/20, 04/12/20). במסגרת הסיור יקבל כל משתתף שובר קפה ומאפה וכרטיס כניסה לתערוכת הבנאי בחינם.

הר הבית- מבט מקרוב- סיור מודרך בהר הבית- הסיור עובר לאורכו ורוחבו של מתחם ההר וסוקר את סיפורם של המבנים הארכיטקטוניים, מהמרהיבים והיפים בעולם (שני- שלישי, 16/11/20, 29/12/20).

לא רק מרק- סיור מחמם לב למבוגרים במרכז העיר ירושלים, בין סמטאות אבן צרות, גינות נסתרות ובמקומות מיוחדים בהם מכינים מרקים טבולים ומטובלים בסיפורים (חמישי, 19/11/20, 10/12/20). במסגרת הסיור יקבל כל משתתף שובר קפה ומאפה וכרטיס כניסה לתערוכת הבנאי בחינם.

אני וסימון ומואיז הקטן- סיור במרכז העיר ובשוק מחנה יהודה בעקבות הזיכרונות והגעגועים של יוסי בנאי לימי ילדותו בירושלים, דרך אתרים המופיעים בשיריו וספריו. (חמישי, 26/11/20, 03/12/20). במסגרת הסיור יקבל כל משתתף שובר קפה ומאפה וכרטיס כניסה לתערוכת הבנאי בחינם.