יהונתן פולארד יתגורר בירושלים

עו"ד ניצנה דרשן לייטנר לערוץ 7: מדינת ישראל עשתה מבצעים הירואים בהתבסס על המידע שפולארד סיפק במשך שנה שלמה.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ח' בכסלו תשפ"א

עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, יו"ר 'שורת הדין' המייצגת את יהונתן פולארד, אמרה בשיחה עם ערוץ 7 כי פולארד מתכנן לעלות לישראל ולגור בירושלים.

"יש לו תכניות לעתיד", אמרה עו"ד דרשן לייטנר. "יהונתן הוא מאוד חכם ומבריק, הוא יודע טכנולוגיה, הוא היה אנליסט של הצי האמריקאי ויש לו רעיונות מדהימים שהוא רוצה לחלוק איתם את מדינת ישראל וזה מה שהוא רוצה לעשות. הוא יתגורר בירושלים עיר הקודש ועם חזון שנים קדימה לבוא ולעזור למדינה".

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט תקף את פולארד בימים האחרונים ואמר כי הוא הזיק למדינת ישראל. "זה האבסורד", תקפה עו"ד דרשן לייטנר. "אולמרט היה לו איזה תפקיד בממשלת ישראל כאשר אירעה פרשת פולארד. אז בואו, הוא לא נקי. הוא אחד הגורמים לכישלון בהתנהלות של ממשלת ישראל בפרשה הזאת".

היא הוסיפה: "מעבר לכך, מה קרה פה? פולארד הציע למדינת ישראל את שירותיו. היה סוג של אינפורמציה שארה"ב הייתה אמורה לספק לישראל, היא לא עשתה זאת, ופולארד ביוזמתו בא ואמר אני חושב שמגיע לכם לראות את המידע הזה. זה מידע שמגיע למדינת ישראל. אין לו שום קשר ולא גורם שום נזק לארצות הברית".

"ואז התהפכו היוצרות. זה כבר לא היה איזה מעשה התנדבותי של פולארד בעבור המדינה, זו הייתה מדינה שבאה וביקשה מפולארד לבוא ולספק לה מידע. וככל שפולארד סיפק עוד מידע כך תאבונה של המדינה גדל וגדל. זאת הייתה הממשלה שהעסיקה אותו".

"זאת הייתה הממשלה שהעסיקה מרגל בתוך ארצות הברית", אמרה. "היא ידעה בדיוק מה היא עושה והיא לא ידעה מנוח והיא לא ידעה שובע. במשך שנה שלימה היא העסיקה אותו. האינפורמציה שפולארד הביא לא תסולא מפז. מדינת ישראל עשתה מבצעים הרואים בהתבסס על המידע שפולארד סיפק.

''אז לבוא ולומר עכשיו שפולארד ישאר בניו-יורק, שהוא לא צריך להגיע ארצה? הוא היה חייל בשירות המדינה. הוא שירת את המדינה 35 שנה. עכשיו הוא צריך להגיע ארצה ושהמדינה תשלם לו על כל מה שהוא עבר. זה היחס שהמדינה צריכה לתת לחייל שלה".

מחפשים את הרופאים המתאימים

"שוחחתי עם רעייתו ואיתו", אמרה. "הם מאוד מאושרים ונרגשים. לא פשוט עכשיו להיכנס ל'מוד' של התארגנות ולראות איך הם עוברים הנה לארץ".

"הוא מקבל את החופש שלו בחזרה בפעם הראשונה מזה 35 שנה", ציינה. "כעת מנסים להתארגן מבחינה רפואית. מצבה הבריאותי של אסתר הוא מאוד קשה. מנסים למצוא מערך בריאותי מתאים שיוכל להמשיך לספק לה את הטיפולים המתאימים כאן בארץ. עד עתה היא הייתה מטופלת על ידי רופאים מדהימים בניו-יורק ולא פשוט למצוא את הרופאים התואמים שיעשו את זה כאן בארץ. ברגע שזה יעשה, אז הפרטים הבירוקרטיים כמו הוצאת דרכון וכדומה הם שוליים יותר והם יוכלו להגיע ארצה".

"הוא כמו כל אזרח, הוא משוחרר, הוא יכול לצאת מניו-יורק., הוא יכול לצאת מארצות הברית. אין עליו שום מגבלות", אמרה. "כמובן שהוא יקח את הצעדים שיהלמו אותו, אבל הוא יכול לדבר עם כל אחד, הוא יכול להיפגש עם כל אחד, הוא יכול לעשות חיפושים באינטרנט ולהתכתב עם כל אחד. הוא חופשי לכל דבר".

פולארד יוכל גם לשתף יותר מהחוויות הרבות והקשות שעבר ב-35 השנים האחרונות. "הוא לא עומד לחזור על מה שהיה אז, אבל הוא בוודאי יוכל לדבר על מה שהיה לו בכלא, החוויות שהיו לו כל השנים", אמרה. "אם הוא ימצא לנכון להחזיר את העבר ולחיות אותו שוב? זה דבר שאני קצת בספק לגבי זה".

"אני פגשתי אותו אחרי יציאתו מהכלא", סיפרה. "פגשתי אותו גם בכלא, אבל המפגש שהכי נחשב בעיני היה כשהוא השתחרר. שאלתי אותו, עכשיו כשאתה משוחרר, אתה פה, אתה איתנו, בכל זאת עברו 30 שנה - עברת דברים מזוויעים בכלא; 7 שנים בצינוק, בבידוד, עם עינויים, עם המערכת השמורה ביותר בארצות הברית, עם בתי הכלא הפדרלים שלה. איך החזקת מעמד?''.

לדבריה, "הוא אמר לי '3 דברים החזיקו אותי: הראשון - רעייתי אסתר שנלחמה עבורי וליוותה אותי לאורך כל הדרך. השני זה עם ישראל. התמיכה, האהדה, החיבוק שהוא קיבל מהעם. השלישי זה זה שבמרומים'".

"הוא מעריך את האהדה הזו של העם", אמרה, "הוא רוצה את האהדה הזאת, הוא זקוק לה. היא זו שהחזיקה אותו מעל פני המים במהלך כל השנים הנוראיות האלה והיא זו שהוא זקוק לה עכשיו. הוא רוצה לבוא ולגור בישראל לא בגלל ממשלה זו או אחרת. הוא רוצה לגור בארץ ישראל, הוא רוצה לגור בעיר הקודש. הוא רוצה לבוא ולחבק בחזרה את עם ישראל".