בריטניה: בתי הכנסת ייפתחו בשבוע הבא

פתיחת בתי הכנסת תתאפשר החל מיום רביעי הבא לאור ההבנות שהושגו בין הרב הראשי לבריטניה הרב אפרים מרוויס לרשויות הבריאות בממלכה.

בן שאול , ח' בכסלו תשפ"א

לונדון
לונדון
צילום: רויטרס

במקביל להסרת הסגר ההרמטי בבריטניה בשבוע הבא, צפויים גם בתי הכנסת במדינה לחזור לפעילות.

פתיחת בתי הכנסת תתאפשר החל מיום רביעי הבא לאור ההבנות שהושגו בין הרב הראשי לבריטניה הרב אפרים מרוויס לרשויות הבריאות בממלכה.

על פי דיווחים מקומיים, במקביל לכוונה לאפשר את פתיחתם של מקומות חיוניים, הגיעו מקבלי ההחלטות להבנה כי יש לאפשר את פתיחתם של בתי תפילה ופולחן, תחת ההבנה שהם לא פחות חיוניים ממקומות אחרים שפתיחתם תותר.

כזכור, בשבוע שעבר התאחדו ראשי הקהילות החרדיות באנגליה בפניה משותפת לממשלת בריטניה בבקשה לאפשר את פתיחת בתי הכנסת. על המכתב חתמו התאחדות קהילות החרדים בלונדון, 'קהילה קדושה' גייטסהד ו'מחזיקי הדת' מנצ'סטר.

במכתב, שנשלח ביום חמישי האחרון נכתב כי "מקומות תפילה וחתונות דתיות הם מהותיים לכל הקיום היהודי ולאורח חיינו. שום דבר לא יכול להחליף את זה. תפילות במניין הם חיוניות לאורח החיים היהודי".

על פי מחקר שנערך בחודשים האחרונים, אחד מכל 20 תושבים שנפטרו בבריטניה מקורונה – היה יהודי. בבריטניה חיים כ־250 אלף יהודים, ועל כן מספר המתים בקהילה בעקבות הנגיף גבוה בהרבה מהאחוז שלהם באוכלוסיה הכללית.

לפי ה'דיילי מייל', שיעור התמותה בקרב הגברים היהודיים עמד על 187.9 מקרי מוות למאה אלף, בהשוואה ל־ 92.6 מקרי מוות למאה אלף באוכלוסיה הכללית.

באשר לנשים יהודיות, שיעור התמותה היה 94.3 ל־ 100,000 לעומת 54.6 באוכלוסיה הכללית.

עורכי המחקר הסבירו כי החשיפה של הקהילות היהודיות לוירוס היא גבוהה יותר שכן הן מתגוררות בערים הגדולות בהן קיימת יותר נדבקים לנפש וכמו כן בשל העובדה שיש בהן יותר מגע חברתי משפחתי וקהילתי.