אופיר סופר עם משתתפי הדיון
אופיר סופר עם משתתפי הדיון צילום: דוברות

ועדת המשנה לטיפול וסיוע לנפגעי הלם קרב, בראשות ח"כ אופיר סופר (ימינה), התכנסה היום (רביעי) לדיון בסיוע שהמדינה חייבת להעניק להלומי קרב.

בדיון השתתף במאי הסדרה "שעת נעילה" ירון זילברמן והשחקן עומר פרלמן, המגלם בסדרה את החייל כספי.

בפתח הדיון אמר יו"ר הוועדה ח"כ סופר: "מלחמת יום הכיפורים היא המשבר הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל. אנחנו מדברים כאן על גיבורים שנלחמו אז ונלחמים עד היום, באופן שדומה לריצת מרתון עם קטיעת רגל שאינה נראית לעין. התכנית 'שעת נעילה' עוררה שיח בנושא, אני שומע זאת בקרב רבים מבוגרי המלחמה ובעיקר בסביבת נפגעי הפוסט טראומה".

"שעת נעילה" הגיעה לכנסת ערוץ כנסת

מנחם אנסבכר, מפקד מוצב תל סאקי במלחמה שכתב את הספר "רסיס ממגש הכסף", אמר לחברי הכנסת: "אני לא גיבור. אני בחור ירושלמי שגדל בצופים, הייתי צנחן ונלחמתי בקרבות הבלימה ברמת הגולן. הייתי באותו בונקר שראו אתמול ב'שעת נעילה'- תל סאקי. הבוקר התקשר אליי אחד החיילים. הסדרה הזאת מנערת המון אבק ומעלה לאנשים דברים שהצליחו עד היום לטייח ולסגור והסדקים מופיעים".

במאי הסדרה ירון זילברמן פנה למנחם אנסבכר: "עבורי ועבור כל מי שהשתתף בפרויקט הזה אתה גיבור ענק. הייתה לי הזכות הגדולה לשמוע ממך את הסיפור שלך, היית נועז ונדיב לשתף אותי ואני פעלתי בהשראת השיחה איתך ועם כמה מחבריך. רוח הדברים והנשמה הן הדבר החשוב ביותר. ניסיתי כמה שיותר להרגיש אותך ואת מה שחווית ולהשריש את החוויה הזאת לשחקנים שנכנסו לנעלי הדמויות".

השחקן עומר פרלמן אמר: "יש קונספציה שהפגיעה בגוף היא הרואית והפגיעה בנפש היא לא. אני רואה את זה גם בביקורות על הסדרה – למה אנחנו מציגים את החיילים כמבולבלים ומבוהלים. אנחנו מנסים לשבור את אותה קונספציה.

''אנחנו מציגים את האנושיות, המורכבות של החיילים כבני אדם והם גיבורים לא פחות", הוסיף. ''בושה ואשמה הייתה נחלתם של לוחמים מ-1973 וגם מ-2006 ואנחנו צריכים לשאול את עצמנו למה, יש לנו אחריות וחובה לתקן את זה ולתת להם את הכוח להתמודד".

מנכ"לית עמותת "שותפות מגן ישראלית" עו"ד רוני ססובר סיפרה בוועדה: "מטרתנו להעלות את המודעות לפוסט טראומה בקרב הציבור ולשנות את החקיקה בנושא. מתוקף תפקידי אני מקבלת אינספור פניות מהלומי קרב להם אני מנסה לסייע באופן פרטני אך ברור לכולנו שזו לא הדרך כי מגיע להם הרבה יותר.

''הסדרה 'שעה נעילה' היא מטלטלת", אמרה ססובר. ''רבים מהלומי הקרב בוחרים שלא לצפות בה כדי שלא יתעורר אצלם הכאב הזה שלא יהיה לו מענה. כשאני צפיתי בסדרה ובעיקר בפרק בו חווה כספי (עומר פרלמן) טראומה, יכולתי לראות כבר את כספי המשוחרר. את המאבקים האינסופיים מול משרד הביטחון ואגף השיקום – את אינספור הועדות, האישורים שיאלץ להביא מבית הספר על שהיה כשיר ביסודי, את הרופאים שיאמרו לו שהוא מפונק ואלה שיצטרך לשלם להם הון עתק על חוות דעת רפואית וכל ה'לך תביא' שיארך שנים על גבי שנים כדי שבסוף יאשרו לו כמה אחוזי נכות אבל זה לא השירות שהוא צריך כדי להציל את חייו".

עוד אמרה ססובר: "אנחנו רואים את הסדרה על משחקה המשובח פעם בשבוע, אך הגיבורים האלה חיים את הסדרה הזאת יום יום, שעה שעה, כל החיים. אנחנו כאן כדי שחייהם של הלומי הקרב יהיו באמת חיים. מדינת ישראל חייבת לקחת אחריות ולהקים עבורם מסלול ירוק ונפרד שיאפשר להם לקבל את הטיפול הראוי לו הם זכאים שיקרה סמוך לאירוע הטראומתי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו