רוזה (סופיה לורן) ומומו
רוזה (סופיה לורן) ומומו REGINE DE LAZZARIS AKA GRETA

הסוף קיטשי ומעט ידוע מראש, במיוחד אם הכרתם את העלילה לפני, אבל 'כל החיים לפניו' של נטפליקס הוא סרט חביב ואנושי, גם אם, לפחות לטעמי, הוא לא מצליח לרגש כפי שבירור ניסו יוצרי הסרט.

אם השם של הסרט נשמע לכם זה מכיוון שהוא מבוסס על ספר צרפתי באותו השם שיצא בשנת 1975, ספר שגם זכה לעיבוד קולנועי בעבר, שנתיים אחרי צאתו. הסרט בוים בידי הבמאי הישראלי משה מזרחי (קצת גאוות יחידה), וזכה באוסקר לסרט הזר.

אז אחרי שאמרנו שהספר נחשב לקלאסיקה ספרותית, ייתכן שחלקכם אפילו נבחנתם עליו בבגרות בספרות, וגם הסרט מ1977 כבר זכה באוסקר. אז אחרי כל זה, מה כבר אפשר לחדש?

הבמאי החדש הוא אדוארדו פונטי האיטלקי, מה שנותן לסרט שני טוויסטים מרכזיים. הראשון הוא שבעוד עלילת הספר המקורית מתרחשת בפריס, הסרט הנוכחי מתרחש באיטליה ודובר איטלקית. הטוויסט השני הוא שהבמאי ליהק את אמא שלו לתפקיד הראשי. גם אם את הבמאי לא הכרתם, את השם של אמא שלו בטח שמעתם – סופיה לורן.

הסרט מספר על רוזה, אישה קשישה עם מספר על הזרוע, שמגדלת בביתה ילדים של נשים שעוסקות בזנות. בספר מתואר ממש מן פנסיון, אבל הסרט מצומצם יותר ומראה רק את מומו – ילד סנגלי מוסלמי שהוא גיבור הסרט, ועוד שני ילדים, אחד מהם יהודי.

הסרט מראה את ההתמודדויות של מומו, את הסכנה והזמינות שבנפילה לרחוב, וכמובן, גם את הגאולה המטהרת... מהבחינה הזו הסרט לא מצליח להפתיע, אבל מכיוון שהוא מניח שרוב הצופים כבר מכירים את העלילה, הוא גם לא ממש מנסה.


המילה שואה לא מוזכרת בכלל לאורך הסרט, המילה אושוויץ מופיעה פעם אחת. אבל הן לא צריכות להופיע, זה נוכח שם. במספר על היד, בחרדות, בהבעות הפנים, בקיפאון הפתאומי. הכל אומר ניצולת שואה. לא שמישהו היה צריך הוכחה שסופיה לורן היא שחקנית מדהימה גם בגיל 86, אבל היא בהחלט סיפקה אחת כזו.

הסרט מדגיש כי מומו הוא מוסלמי, בעוד רוזה היא יהודיה, אבל לא ממש מפתח את זה מעבר לזה. גם המקום של היותה של רוזה ניצולת שואה מודגש ומהווה חלק מרכזי בעלילה, אבל עדיין, לא מתיימר להגיד משהו מעבר לזה.

מספר שהפך לקלאסיקה ועסק בנושאים של אפליה וחוסר יחס מצד השלטונות, נותר בעיקר סיפורם האישי של מומו ורוזה. סיפור שהוא אמנם אנושי וחביב, אבל שם זה נגמר. בלי אמירה חברתית ובלי מסר שילווה אותך אחר כך. אבל, מצד שני, סופיה לורן...

סופיה והבן אדוארדו
סופיה והבן אדוארדו REGINE DE LAZZARIS AKA GRETA