אלימות
אלימות צילום: איסטוק

עו"ד ניצן כספי שילוני ממרכז צדק לנשים וחברת ארגון "קולך- פורום נשים דתיות", תקפה היום (שלישי) את בתי הדין הרבניים.

במאמר שפרסמה כספי שילוני ב'הארץ' היא האשימה כי בתי הדין הרבניים בישראל ''מקלים ראש כלפי גילויים של כל סוגי האלימות כלפי נשים, לרבות הקשות ביותר".

במאמרה היא הביאה מקרה ובו לדבריה "קבעו שלושה דיינים כי אין להטיל על אדם שהורשע על ידי בית משפט פלילי באלימות כלפי אשתו וריצה עונשי מאסר וסירב לתת לה גט - סנקציות שתפקידן ללחוץ עליו לתת את הגט".

היא תיארה את מעשה אלימות הבעל כלפי אשתו כפי שהופיעו בפסק הדין וכתבה: "העובדות הללו, שבית הדין הרבני לא הטיל ספק באמיתותן, לא מספיקות כדי להעניק לאשה במדינת ישראל סעד של גירושין".

כספי שילוני טוענת כי אמנם במשפט הפלילי יש "לשקול בזהירות מרבית את הראיות נגד הנאשם, שכן עומדת לזכותו חזקת החפות", אך לעומת זאת, "בתי הדין הרבניים עוסקים בשאלה אחרת: האם לאשה יש זכות לחירות וזכות לגירושין במידה שמחייבת את בית הדין להתערב באכיפת הגירושין. התשובה, כאמור - גם כשמדובר באלימות מצד הבעל - היא במקרים רבים מאוד שלילית".

"מה עומד מאחורי פסיקת הדיינים, שלפיה ניסיון לרצח לא מהווה עילה לכפיית גירושין?" תהתה. "מדובר לעתים בשמרנות הלכתית, או אם תרצו - פונדמנטליזם הלכתי. מכל מקום, כאשר עוסקים בתופעה הקשה של אלימות ורצח נשים, חשוב לזכור שאת האצבע המאשימה על העדר מיגור התופעה יש להפנות לא רק למשטרה או לבתי המשפט, ובוודאי שלא למגזר כזה או אחר", כתבה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו