להסיר את הבושה

חברת הכנסת לשעבר עידית סילמן, ממובילות השדולה למניעת אובדנות, דיברה בדיון היום (שלישי) בכנסת. "לעיתים הנפש זקוקה להצלה".

עידית סילמן  , ח' בכסלו תשפ"א

להסיר את הבושה-ערוץ 7
עידית סילמן, קטי שטרית
צילום: באדיבות המצולם

היום ציינו בכנסת את שבוע הטיפול והמניעה באובדנות. יחד עם חברתי, ח"כ קטי שטרית, הבאנו את הנושא לקדמת הבמה בכנסת, אל לב הפריים טיים של בית המחוקקים.

עשינו זאת בשלל וועדות, בכינוס של השדולה ובתערוכה של עמותת 'בשביל החיים' שהציגה את הפנים מאחורי השמות של האנשים היקרים שהלכו לעולמם.

פעמים רבות אנו משתמשים בפסוקים "כל המציל נפש אחת..." "נפש בריאה בגוף בריא" ועוד.
כולם מציינים את המילה נפש, כי גם אם האדם נראה לנו כהרגלו מבחוץ וגם כשהגוף מתפקד, לעתים הנפש זקוקה להצלה.

המנהלת המקצועית של ער"ן ציינה כי הם מצילים חיים 3 פעמים ביום ע"י הפנייה לגורמי משטרה. בנוסף, ישנה הכפלה בקריאות המצוקה היומיות ופניות הסיכון מנתוני הסגר הראשון לשני.

גם נציגי השירות הפסיכולוגי הציבורי הביאו נתונים של זמני המתנה ארוכים לאבחון ראשוני ומעבר לכך לטיפול שיכול להגיע רק לאחר שנה.

הסטיגמה בבריאות הנפש מסכנת אנשים רבים - היא מרתיעה כאלו הנזקקים לטיפול מלפנות לקבלו, וניתן להניח שהיא אחת הסיבות למיעוט היחסי בעיסוק הציבורי והתקשורתי בהשלכות הנפשיות הקשות של מגפת הקורונה.

משרד הבריאות הפעיל שירות של תמיכה נפשית טלפונית בשיתוף קופות החולים. בשירות זה כל פונה מקבל שלוש שיחות עם מטפל בריאות הנפש, עד שלושה ימים מיום פנייתו וזאת על מנת לקצר את תורי ההמתנה הארוכים בתחום זה ולתת שירות איכותי לציבור הפונים לטיפול נפשי. אנו נמשיך לעבוד ולהעצים את קול הנפש לכל הזקוקים לכך, להם ולבני משפחותיהם .