המינויים החדשים של הנשיא הנבחר ביידן
המינויים החדשים של הנשיא הנבחר ביידן צילום: קמפיין ביידן

הנשיא האמריקני הנבחר ג'ו ביידן החל להרכיב את הממשל בראשותו ושמואל רוזנר, מומחה לארה"ב מהמכון למדיניות העם היהודי, מנתח בערוץ 7 את הכוורת המסתמנת סביבו.

ראשית, מתייחס רוזנר, למינוי של מזכיר המדינה אנתוני בלינקן. "המינוי הזה מבשר לנו שאין הפתעות. כאשר אנחנו מסתכלים על המינויים של ג'ו ביידן בימים האחרונים וגם ההדלפות על המינויים באים, רואים שהוא הולך בקו מאוד שמרני ולוקח אנשים מאוד מנוסים. אין כאן מצב שמישהו יופיע וישלוף מדיניות בלתי מוכרת".

"בלינקן יציג קו שמתאים למפלגה הדמוקרטית, אבל מאוד מיינסטרימי ומרכזי יחסית. אינני חושב שהוא יפתיע אותנו בשליפות או ניסיונות להשיג הישגים. זה מינוי מאוד מרגיע מבחינת ישראל", הוא מוסיף.

לדבריו, "אנחנו מכירים את המפלגה הדמוקרטית. היא מפלגת מיעוטים וקבוצות שונות. ביידן רוצה לתת ביטוי לכל הקבוצות באוכלוסייה. בהיבט הישראלי לא כל המינויים חשובים באותה מידה, אלא בעיקר אלה שקשורים למדיניות החוץ. בהקשר הזה גם שר החוץ, גם היועץ לביטחון לאומי וגם השגרירה באו"ם הם אנשים שמוכרים בישראל ויש להם יחסים טובים עם מקביליהם הישראלים. הם גם לא אנשים שראינו אצלם נטייה להציע הצעות שחורגות מהקו באופן דרמטי".

אחד המינויים שעלול לעורר דאגה בישראל הוא של היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן, מי שנחשב לאחד מאדריכלי הסכם הגרעין. "גם סאליבן וגם בלינקן תמכו בהסכם הגרעין עם איראן וגם ביידן עצמו היה בעד. בעניין ההסכם, לישראל היתה מחלוקת עם כלל צמרת הממשל האמריקני בימי הנשיא אובמה. הצוות שביידן נכנס איתו לבית הלבן חושב בגדול שהסכם הגרעין היה נכון. זה לא אומר שהממשל יחזור אליו כי עברו כמה שנים ודברים השתנו. ברור לגמרי שיצטרכו להתאים את הציפיות והרצונות למצב הנוכחי במזרח התיכון, כולל לחזית האחידה שישראל ומדינות המפרץ מציגות בשבועות האחרונים".

"אנחנו לא צריכים להניח שביידן ייקח איתו לבית הלבן או למשרד החוץ אנשים שמתנגדים להסכם הגרעין עם איראן. הממשל הזה ירצה הסכם והשאלה היא רק איזה הסכם וכמה לחץ הוא יפעיל על האיראנים", אומר רוזנר.

לדעתו, ישראל צריכה להשקיע בשנים הקרובות בחיזוק היחסים הדו מפלגתיים. "אני חושב שלישראל נוצרה הזדמנות לשדר שהיא יכולה להסתדר גם עם ממשלים דמוקרטיים. באופן כללי ולטווח הארוך, זה לא טוב לישראל להראות שהיא מסתדרת רק עם צד אחד של המפה הפוליטית האמריקנית".

"ברור לגמרי שנוח לישראל אם הרפובליקנים ישמרו על הרוב בסנאט כך שיהיה אפשר לתמרן קצת, אבל ברור שאפשר להידבר ולהגיע להבנות עם האנשים של ביידן וזו הזדמנות לייצר דיאלוג טוב ופורה. כנראה שלא תמיד נסכים, אבל גם כזה יקרה, הכל יהיה ברוח טובה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו