בכירי ימינה - שקד, בנט וסמוטריץ'
בכירי ימינה - שקד, בנט וסמוטריץ' צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ד"ר עדו ליברמן מהמכללה האקדמית גליל מערבי, המנהל המדעי של מכון הסקרים 'מסקר', מעריך שהנתונים העולים מסקרי דעת הקהל שמוצגים בימים אלה, יכולים ללמד על מגמות ולא יותר.

"הסקרים יכולים בשלב הזה להעיד על הלך רוח נוכחי בישראל ולא יותר. צריך לקחת בחשבון שהמציאות והפוליטיקה שלנו הם מאוד דינאמיים ועד הבחירות יש עוד הרבה זמן פוליטי", אומר ליברמן לערוץ 7.

כשהוא נשאל על מצבה של מפלגת ימינה והאם הוא מוגדר כבלון שעלול להתפוצץ עונה ליברמן, "זה אמנם בלון אבל לא גדול מדי. הסקרים מעידים על גידול בכמות האוהדים של מפלגת ימינה. אני לא חותם על 20 מנדטים ואפילו לא קרוב לזה. עם זאת יהיו להם יותר מנדטים ממה שיש עכשיו. זה מעיד על הלך רוח נוכחי שיש בו מידה מסויימת של מציאות והרבה אוויר. אני לא חושב שזה מופרך והמציאות הפוכה, אבל אנחנו לא נמצאים בסוף אלא בהתחלה. מפלגת ימינה מורכבת מציבור מאוד מגוון – חלקו דתי, חלקו לא דתי – וקשה יותר לדגום אותו באופן מדוייק".

לעומת זאת, לגבי כחול לבן, הוא נחרץ הרבה יותר. "דווקא לגבי כחול לבן הסקרים יותר אמינים. פלח המצביעים של המפלגה הוא מאוד ברור ותחום והוא יתקשה מאוד לגדול – בפרט שאנחנו מדברים על המתכונת הנוכחית של כחול לבן ולא על זו שרצה בבחירות. את החלק הבסיסי קל מאוד לדגום והוא משתף פעולה בצורה אמינה".

ד"ר ליברמן לא מתרגש מהיחלשות הליכוד בסקרים. "נתניהו הוא ראש ממשלה ונחשב קוסם פוליטי. הוא יודע לנהל את תקופת הבחירות וכל מה שלפניה והוא יצליח למצות את הכוח הפוליטי שלו ויגיע למספרים קרובים למה שהוא רגיל להגיע".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו