ההרוגים בהתרסקות המטוס: איתי זיידן וליהוא בן-בסה

מדריך בית הספר לטיסה רס"ן (מיל') איתי זַיְידֵן ופרח הטיס רב-טוראי ליהוא בן-בסה הם ההרוגים בתאונת המטוס בדרום, "עולמי חרב עלי".

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ח' בכסלו תשפ"א

ההרוגים בהתרסקות המטוס: איתי זיידן וליהוא בן-בסה-ערוץ 7
רס"ן (מיל') איתי זַיְידֵן ורב-טוראי ליהוא בן-בסה
צילום: באדיבות המשפחות

ההרוגים באסון התרסקות המטוס בדרום הם מדריך בית הספר לטיסה, רב-סרן (מיל') אִיתַי זַיְידֵן ז"ל, בן 42, מקיבוץ שובל ופרח הטיס, רב-טוראי לִיהוּא בֶּן-בָּסָה ז"ל, בן 19, מראשון לציון.

מדובר צה"ל נמסר כי רב-טוראי לִיהוּא בֶּן-בָּסָה ז"ל הועלה מדרגת טוראי לדרגת רב-טוראי לאחר מותו.

אביו של ליהוא, שלמה, כתב בפייסבוק, "בני ליהוא מחמד נפשי נקטל בתאונת אימונים בקורס טיס במטוס שהתרסק הבוקר ברהט. עולמי חרב עלי".

מפקד חיל האוויר האלוף עמיקם נורקין כינס אחרי הצהריים את כל הנוגעים באירוע והנחה לעצור את טיסות האימונים וההכשרה בחיל, עד להודעה חדשה. הפעילות המבצעית בחיל האוויר נמשכת כסדרה.

אלוף-משנה א׳, טייס קרב בהכשרתו, מונה על ידי מפקד חיל האוויר לעמוד בראש צוות תחקיר המומחים לבחינת נסיבות התרסקות המטוס הקל.

שר הביטחון בני גנץ מסר בתגובה לתאונה: "מדובר בתאונה קשה שגבתה מאיתנו מחיר כבד. אני מבקש לשלוח את תנחומיי למשפחות. צה"ל יעשה הכל בכדי לבדוק את האירוע ולהסיק את המסקנות הנדרשות". גנץ שוחח עם הרמטכ"ל רב-אלוף כוכבי וקיבל ממנו עדכון על התחקיר הראשוני.

מפקד חיל האוויר לשעבר, רב אלוף במילואים איתן בן-אליהו, התראיין הערב למהדורה המרכזית והעריך כי ככל הנראה, התקלה נגרמה בשל תקלה בהגאים או בשל תקלה במבנה המטוס.

"לא נשמע שום דיווח של הצוות מהאוויר, שום אות מצוקה לא נקלט, השניים טסו בגובה לא רב מדי מעל הקרקע, אבל כזה שאפשר להיחלץ ממנו אם קיימת תקלה מתפתחת", מתאר בן-אליהו. "מכך, אנחנו מבינים שקרה משהו פתאומי. החבטה בקרקע הייתה חבטה די קשה, כלומר לא היה ניסיון לנחיתה רכה".

"אני נוקט בזהירות רבה, ולא נוהג לבצע הערכה של המידע בשלב זה, אך כנראה שקרה אחד משני דברים: האחד – תקלה בהגאים: השליטה בהגאים היא על ידי צירים שמחוברים לקצוות הכנפיים. אם ציר כזה נשבר, השליטה אובדת. האפשרות השנייה – תקלה במבנה המטוס".

"דבר אחד כנראה אפשר לפסול", מיהר בן-אליהו להוסיף. "מדובר במדריך ותיק, עם למעלה מ-25 שנות ניסיון, טיסת האימון הייתה טיסה יחסית בסיסית, לא יכולה להיות הסתבכות תוך כדי שגיאה בהטסה. הייתי פוסל טעות טיסה, והייתי מתרכז בשבר פתאומי שגרם להם להתרסק".