אופניים
אופניים צילום: ISTOCK

משרד התחבורה יחל השבוע בניסוי ("פיילוט") לבחינת מערכת בטיחות חדשנית המתריעה בפני נהג האוטובוס על מצבים מסוכנים המתרחשים ב"שטח המת" בצדי האוטובוס, שאינו נכלל בשדה הראייה שלו.

המערכת החדשה מתריעה לנהג באמצעים ויזואליים וקוליים על סכנה לרוכבי אופניים הנמצאים מצידו הימני של האוטובוס, המוגדר כ"שטח המת", שמוסתר מעיני הנהג בשעת הנהיגה. 

לצורך הפיילוט הותקנו מערכות ההתרעה בארבעה אוטובוסים של החברות "אגד" ו"קווים". בסיומו של הפיילוט, יתבקשו נהגי האוטובוסים לחוות את דעתם על המערכת ועל יעילותה ככלי עזר למניעת תאונות ומצבים מסוכנים.

כמו כן, תיבחן נוחות השימוש והתפעול, שילוב המערכת עם שאר מערכות האוטובוס והמיקום האפקטיבי ביותר של המערכת בסביבת הנהג.

המערכת נמצאת בימים אלה בהליך בחינה לעמידה ברגולציה האירופאית. בניסוי זה, מקדימה ישראל את הרגולציה באירופה, לפיה כל כלי רכב מסחרי חדש, יחויב בהתקנת מערכת התרעה ל"שטח מת" החל מחודש יולי 2022, וכלי רכב מסחריים קיימים החל מיולי 2024. זאת, בנוסף לתמריצים הניתנים לכלי רכב פרטיים חדשים בהתקנת מערכת לזיהוי "שטח מת" אצל יצרן הרכב.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים מירי רגב, ציינה כי מדובר בעוד מהלך לקידום הבטיחות בדרכים בכבישי ישראל. "אני שמחה להוביל מהלך חדשני נוסף בתחום הרכב, שבו אנו רותמים את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר למען שמירה על חיי אדם, המטרה החשובה ביותר העומדת בפנינו. אני גאה שמשרדנו, ומדינת ישראל בכלל, נמצאים בחזית טכנולוגיית הרכב ומשלבים אותה כחלק מובנה במאבק זה", הוסיפה רגב.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו