פטריות אחרי הגשם
פטריות אחרי הגשםצילום: אלון מאיר

כולם כבר יודעים שאחרי הגשם צצות הפטריות, אבל כמה באמת יודעים איפה ניתן למצוא פטריות טריות זמינות לליקוט, איזה מהן הן פטריות מאכל עסיסיות, ומאילו פטריות כדאי להיזהר, ומה אפשר להכין עם הפטריות שלוקטו (ספוילר: המון דברים).

עמותת זמן גליל מערבי, יחד עם מורת הדרך הגלילית כרמית ארבל ומומחית הפטריות הידועה מיא גינזבורג, בנו 3 סיורים מרתקים בעקבות פטריות המאכל, שיתקיימו במהלך חודש דצמבר.

קולינריה ייחודית, נשים מעוררות השראה וליקוט פטריות - 4.12 בין השעות 9:00-14:00

בלוטם שבגליל התחתון מתחבאות שפע של הפתעות קולינריות שכל אחת מהן היא סיפור וחוויה מעורר השראה בפני עצמה.

הסיור מתחיל עם מיא גינזבורג, מומחית לפטריות, שאנשים מגיעים אליה מכל רחבי הארץ (וגם טסים אחריה לחו"ל) כדי ללמוד ממנה על ליקוט פטריות, איתה יוצאים לסיור קצר בשטח ללמוד על ליקוט פטריות. מקבלים הצצה מרתקת אל תוך עולמן של הפטריות, לומדים מעט על הרקע של היצור החי, הייחודיות שבו, קווים עיקריים לדמותו ומאפייניו. לאחר מכן מחפשים פטריות, מתאמנים לזהות אותן ולשייך אותן למשפחות, ולומדים כיצד יש לנהוג נכון בפטריות בעת בישולן.

משם ממשיכים לביתה של קרן פוקס, אישה שלא מפסיקה להמציא את עצמה מחדש. קרן עברה מעולם ההייטק לניהול לשכת המסחר קנדה ישראל וכיום בעלת מותג לבגדי נוחות מעוצבים ומייצרת אוכל גורמה טבעוני. במפגש עימה טועמים אוכל טבעוני טעים ובריא תוך כדי סדנא קצרה על ניהול מתחים, ומה הקשר בין תזונה לנפש.

את הסיור מסיימים במחלבת בשירת רועים, שם פוגשים את מיכל מלמד שבמהלך חופשת מצנחי רחיפה בשוויץ נתקעה באלפים במזג אוויר שלא אפשר לה להמשיך לרחף, חוויה שבעקבותיה עשתה הסבה מקלינאות תקשורת לייצור גבינות צאן וכיום היא גבנית בעלת שם בין לאומי. במהלך הביקור שומעים את סיפורה של מיכל, לומדים על תהליך היצור והמצאות גבינות חדשות וכמובן טועמים מן הגבינות המצוינות של המחלבה.

נכנסים למעבה היער - בעקבות הפטריות והעיר האבודה 10.12 בין השעות 10:00-14:00

כרמית ארבל, מורת דרך ותיקה, ומיא גינזבורג, מומחית לליקוט פטריות, מזמינות לטיול מיוחד שייתן נקודות מבט שונות ומסקרנות על אנשים, פטריות, טבע, קיימות וסימביוזה.

סיור ב"עיר האבודה" חרבת צונם, הסיור משלב ארכיאולוגיה, השראה וגם הצצה מרתקת אל תוך עולמן של הפטריות. שילוב בין ליקוט צמחים ופטריות, וסיפורים על האתר הייחודי שמעולם לא נחפר.

הטיול יחולק לשני חלקים, האחד חוויתי ומרגש בעקבות הפטריות, ובשני יוצאים למסע כמו אינדיאנה ג'ונס לגלות את העתיקות במעבה היער.

סיור פטריות מהאגדות – יום שישי 18.12 בשעות 10:00-14:00

כרמית ארבל, מורת דרך ותיקה ושחקנית, ומיא גינזבורג, מומחית לליקוט פטריות, בטיול חוויתי במיוחד לכל המשפחה.

השתיים יובילו אתכם אל לב היער, לסיור קסום הכולל הצצה מרתקת אל תוך עולמן של הפטריות; מחפשים את המחבואים שלהן ולומדים להבדיל ולזהות ביניהן. הטיול יחולק לשני חלקים, האחד חוויתי ומרגש בעקבות הפטריות, ובשני יוצאים למסע לחקור את ה"עיר האבודה" ,חרבת צונם. בחרבת צונם מגלים את העתיקות שמעולם לא נחפרו, פוגשים יצורי יער מופלאים ואורחים מצחיקים מסיפורי האגדות שיציגו את דעותיהם על מי חי במקום לפני מאות שנים ויספרו איך לדעתם אפשר לשמור על כדור הארץ והטבע. בסופו של הטיול ייערך פיקניק ביער.

פרטים על הסיורים ואירועים נוספים באתר עמותת זמן גליל מערבי: https://www.westgalil.org.il/