תובנות הח"כ החרדי על אלימות נשים

"לאלימות יש כמה מאפיינים. אלימות מילולית, כלכלית ופיזית. היא יכולה להתקיים כלפי ילדים. כלפי נשים. וכן, אפילו כלפי גברים

מיכל לוי , ט' בכסלו תשפ"א

תובנות הח"כ החרדי על אלימות נשים-ערוץ 7
אליהו ברוכי
צילום: עדינה ולמן דוברות כנסת

במהלך דיוני מליאת הכנסת לציון יום המאבק באלימות כלפי נשים, הפתיע חבר הכנסת אליהו ברוכי מ'יהדות התורה' ועלה לנאום על דוכן המליאה במהלכו הנפיק תובנות משלו לתופעה הקשה.

"זאת לא אלימות נגד נשים, זאת אלימות במשפחה", טען בפתח דבריו.

"בניגוד לחברים אחרים פה, אני לא סבור שיש מקום לשוויון מגדרי. האובססיה לשוויון בין גברים לנשים בכל תחומי החיים, מטשטשת את ההבדל הקיים בין שני המינים. לא. זאת לא תחרות מגדרית. זה התכונות המיוחדות שיש לאיש והתכונות המיוחדות שיש לאישה".

ברוכי הסביר כי אלימות במשפחה אינה עוסקת במגדר זה או אחר. "אלימות, לפי ההגדרה המילונית, היא 'הפגנת תוקפנות וכוחניות כלפי הסביבה'. זאת רעה חולה. אנחנו כחברה, נתקלים בזה ברחוב, בכביש, ובמקומות נוספים. האסון גדול שבעתיים כשאלימות מתרחשת בתוך המקום המוגן ביותר: בתוך הבית.

"לאלימות יש כמה מאפיינים. אלימות מילולית. אלימות כלכלית. וחלילה גם אלימות פיזית. היא יכולה להתקיים כלפי ילדים. כלפי נשים. וכן, אפילו כלפי גברים. קוראים לזה בשתי מילים שכמעט נעלמו מהשיח: 'אלימות במשפחה'.

"כואב ומזעזע כשאלימות במשפחה מתקיימת כנגד נשים. כואב ומזעזע שהיא בכלל מתקיימת. אבל להפוך אותה לסבל שהוא נחלתו של מגדר אחד בלבד, זה עלול לגמד את חשיבות הנושא. דווקא בגלל הרצון לתת מענה נכון לתופעה המכוערת הזאת.

לדבריו, מדובר בהפרעה התנהגותית שיכולה להתגלות אצל גברים ונשים כאחד. "המאבק שלנו באלימות במשפחה, הוא לא מאבק בין גברים לנשים. הוא מאבק בין אנשים עם התנהגות נורמטיבית לרעה חולה שמתפשטת בחברה. הלוואי ונצליח לתת מענה ראוי לאלפי משפחות שקטות שסובלות מהמצוקה הזאת".