אוהב או לא אוהב - זאת השאלה?

הגישה לקשר זוגי משתנה. אם פעם להתגרש, לבטל אירוסין, היו מקרי קצה, היום הקולות האלה נהיו לגיטימיים יותר בכל המגזרים. מה הסיבה?

שירלי והל , י' בכסלו תשפ"א

אוהב או לא אוהב - זאת השאלה?-ערוץ 7
שירלי והל
עצמי

"אני רוצה לדבר איתה כדי להבין מה גרם לה להחליט לבטל? אולי גם אני צריכה לבטל אירוסין ואז אהיה רגועה יותר ויפסיקו החששות".

היא הסתכלה עלי והבנתי מה הסיבה שהיא כתבה לי אתמול בלילה: "אני חושבת לבטל את האירוסין".

ופתאום נזכרתי בשירו של חנן בן ארי "דור". "דור צמא לאהבה", הוא שר. ובהמשך הוא מדגיש "אהבה זה לא לנצח, אז עכשיו הוא מתגרש". הגישה היום לקשר זוגי משתנה. אם פעם להתגרש, לבטל אירוסין, לבטל חתונה ברגע האחרון, היו מקרי קצה או של חוסר ברירה, היום הקולות האלה נהיו לגיטימיים וחזקים יותר בכל המגזרים. קשר זוגי הפך להיות קוטבי. טוב לי או לא טוב לי! אין אמצע, או מורכבות, כי יש תחליף לכל דבר. תמיד יש משהו טוב יותר...

מידי יום יוצאים מוצרים חדשים לשוק. האייפון שקנית נראה חדשני, והכי טוב בשוק. אחרי תקופה קצרה, יוצא אייפון חדש עם הייחוד שלו, ואז אוטומטית הקולות שעולים בראש הם "יש משהו יותר חדש ושווה ממה שיש לי". הקולות האלה משכנעים אותך לבדוק ולחפש במוצר שלך פגמים, גם אם לפני חודשיים, ראית במוצר הזה מושלם!! לאט לאט הקולות מתחזקים במוח ולא מאפשרים לך לעשות את ההפרדה בין המציאות לדימיון.

הכל מתבלבל, ופתאום הרצונות של האחר הופכים להיות הרצונות שלך. דברים שעד כה היו חסרי משמעות בעיניך הופכים להיות בעלי משמעות והרגשה כאילו כל החלומות שחלמת הם חסרי משמעות. הפחד, הקנאה ורגשות נוספים עולים פתאום במסווה של לחץ ורצון לשקט ורוגע ומובילים לקבלת החלטות בלי לבדוק אותם.

"תרשמי", ביקשתי ממנה, "איזה צורך שיש לך (בטחון, שייכות..) שחסר לך בקשר? ומה מפריע לך בבחור?"

היא רשמה כמה דברים אחד מהם היה: "הוא לא עמוק מידי".

בדקתי איתה האם אלו הרגשות והצרכים שלה או שמא תבניות ואמונות, שהשאילה אותם במהלך השנים, והיום היא רואה בהם את רצונותיה.

האם זו עובדה שהוא "לא עמוק" או אולי דמיון ופרשנות שלה, למשפט שאמר.

תוך כדי הדיון, היא הבינה מה עומד מאחורי חוסר הבטחון שלה בקשר, מה תלוי בה, ומה לא, ושניתן לעבוד על תקשורת טובה, ולשתף את הפחדים והקשיים ולברר אותם יחד.

לשאלות יש מקום אין צורך לפחד מהם כשהם עולים, אלא להקשיב להם לבחון אותם באמת.

ואם נדלקת לכם נורה אדומה, אל תחביאו אותה בקופסת הלב ותגידו "זה בטח ישתנה אחרי החתונה", אלא האירו עם פנס, בררו אותה ושתפו את הקרובים אליכם.

אל תישארו עם הספקות והחששות בבטן. בואו לברר, מה הצעד הבא שנכון לכם.

שירלי והל אימון ליצירת זוגיות – מנבחרת המאמנים של פרויקט 252.