נערכים למחאה. תנועת עזרא
נערכים למחאה. תנועת עזראצילום: תנועת עזרא

היום (רביעי) אחרי הצהרים ייצאו חברי תנועת הנוער עזרא להפגנה בקריאה להחזיר את התנועה לפעילות תחת מגבלות. על הגורם שהביא את התנועה להחלטה לצאת להפגנה מספר שאול דה-מלאך.

"אנחנו במשבר מתמשך ומתגלגל וחוסנה של חברה נבחן גם בנפש שלה ובמצב הרוח שלה", הוא פותח ואומר. "בני הנוער וכל מי שפוגש אותם יודע את זה, במשבר נורא ואיום. זו לא קטסטרופה בלתי נשלטת, אבל לא ניתן לעצום עיניים מהדבר הזה".

"כולם משתגעים והמדינה והממשלה לא נותנות פתרונות שנמצאים מתחת לפנס. מערכת החינוך נפתחת, קניונים נפתחים ועסקים נפתחים. מה שלא נפתח הוא תנועות הנוער שמאפשרים לחניכים להיפגש באופן שיש מבוגר אחראי ובוגר שדואג להם שייפגשו באופן אחראי".

דה-מלאך מוסיף: "הם נפגשים ממילא כי מותר להם להיפגש בפחות מעשרים איש, אבל לא תחת התנועה. זו איוולת שזועקת לשמים. כתנועת נוער ערכית אנחנו משתדלים לא להיות אלה שדופקים על השולחן ולא יוצאים למחאות ולא מקדשים את המרד אבל צריך להגיד עד כאן. כמי שלוקח אחריות לכלל עם ישראל אנחנו לא רוצים לקרוץ ולעשות חצי. לא אהבנו את זה בהפגנות ובתלמודי התורה ואנחנו לא מוכנים להיות אלה שפותחים את התנועה לקריצת עין כשאסור לעשות את זה".

בדבריו מבהיר דה-מלאך כי על פי ההבטחות והתכניות הקודמות ב-15 לחודש אמורות היו תנועות הנוער לחזור לפעילות במסגרת שלב ג', אך הדבר לא קרה. "אם היינו חוזרים לסגר היינו סוגרים את הפה ומבינים שצריכה להיות כאן אזרחות טובה, אבל בתי הספר נפתחים ועסקים פתוחים חוץ מתנועות הנוער. מותר להיפגש, אבל לא עם המדריך, מותר ספורט עממי ומותרים חוגים, אבל לא תנועות נוער. זו איוולת".

בדבריו מקפיד דה-מלאך שלא להתייחס למתרחש בתנועות נוער אחרות, אך הוא קובע כי המדיניות כעת אוסרת פעילות בתנועות הנוער למעט פעילויות אינטרנטיות או פעילות התנדבותית. "לא תפקידי לנהל את האחרים. יש לנו ישיבה של ראשי תנועות הנוער בעקבות ההשכחה המכוונת או הלא מכוונת של תנועות הנוער. אין לנו ברירה אלא לצאת לרחובות. זו זעקת המדריכים החניכים וההורים. מדריכים ומדריכות שואלים ושואלות איך נעשה העוול הזה שלא נותנים לנו לפגוש את החניכים והחניכות".

דה-מלאך מדגיש כי המחאה אליה ייצאו חניכי ומדריכי התנועה אינה רק למען תנועת עזרא אלא עבור כלל התנועות. "אנחנו קוראים לכלל תנועות הנוער להצטרף למחאה בקריאה לפתוח את כל תנועות הנוער. זה אמנם מתחיל עם הזעקה של המדריכים והמדריכות שלנו אבל זו קריאה לכלל הילדים בישראל".

עוד הוא מציין כי השר הממונה על תנועות הנוער, השר זאב אלקין, מעלה את הטענות אך משרד הבריאות מונע את שינוי המציאות. "השר אלקין זועק את זעקתנו, אבל לצערינו הרב משרד הבריאות עושה איפה ואיפה בין משרדים. אני לא מצליח להבין את ההתנהלות הזו. זו התנהלות של פקידים ואולי מדובר בנקמנות אישית של משרדים שהיו בעבר יחד ועכשיו הולכים יחד. אני לא מכיר את הדברים ולא רוצה לעסוק בזה אלא לקרוא לכלל שרי ממשלת ישראל לפתוח את תנועות הנוער באופן מיידי".