כפר השילוח
כפר השילוחצילום: עטרת כהנים

בית המשפט המחוזי בירושלים הורה לפנות מבתיהן שמונה משפחות ערביות המתגוררות בכפר השילוח במזרח ירושלים.

בית המשפט קיבל את עתירת עמותת ״עטרת כהנים״ והורה על פינוי המשפחות מבטן אלהווא, לאחר שהוכח כי לפני 100 שנה הקרקע היתה שייכת להקדש יהודי שדאג לעניי ירושלים התימנים.

המשפחות הערביות מתכוונות לערער לבית המשפט העליון. מאזן דוויק, אבי המשפחה, אמר לעיתון הארץ כי "מ-2007 אנחנו איתם בבית משפט, יש אלוהים בשמיים ואצלו לא נפסיד. מה אנחנו יכולים לעשות, צריך להמשיך עד הנשימה האחרונה".

"בשקט בשקט, מתחת לרדאר, משפחות שלמות בירושלים בסכנת פינוי מיידית", אמרו בתנועת השמאל הקיצוני 'שלום עכשיו'. "בשבוע האחרון הורה ביהמ"ש לפנות 8 משפחות מבתיהן במזרח העיר, על אף שרכשו את הקרקע כדין. 45 נפשות עלולות להיזרק לרחוב".

"אנשי עמותת 'עטרת כהנים' הגישו נגד עשרות משפחות בבטן אלהווא תביעות פינוי בתירוץ שלפני 100 שנה הקרקע הייתה שייכת להקדש יהודי שדאג לעניי ירושלים התימנים. מטרתם ברורה: משתלטים על ההקדש ותובעים בשמו פינוי של משפחות המתגוררות בביתן עשרות שנים ללא עוררין".

בשלום עכשיו זועמים: "משפחות קשות יום מוצאות את עצמן בבתי משפט, מול עמותה ממומנת היטב, בהליכים ארוכים, מתישים ומרוששים. לזה מתווספים איומים והתנכלויות מצד מתנחלים".

לטענתם, כל המערכת הממשלתית מגויסת לסייע ל"מתנחלים": האפוטרופוס הכללי, החוק, רשם ההקדשות והמשטרה. "יש כאן אינטרסים לאומיים חשובים שנפגעים: שמירה על תושבי מזרח ירושלים ושמירה על פתרון הסכסוך".

אנשי ״שלום עכשיו״ מבקשים מתומכיהם לקחת חלק במאבק למען המשפחות הערביות, ולהשתתף בהפגנות, סיורים, הסברה בשטח או הסברה ברשתות החברתיות, בתקווה לשנות את ה״גזרה״.