נריה זארוג ומשפחתו, ממייסדי 'קומי אורי'
נריה זארוג ומשפחתו, ממייסדי 'קומי אורי' צילום: אברהם שפירא

לפני שנה, בעיצומם של הדיווחים בתקשורת על "התפרעויות" בגבעת קומי אורי, עליתי על הרכב ונסעתי ליצהר, כדי לפגוש מקרוב את המשפחות המתגוררות בגבעה.

במהלך השבועות לפני שמעתי על "חוליגנים", פורעי חוק שמרביצים לחיילים והזדעזעתי. אבל כמי שבילה את ימי נערותו בגבעות השומרון זכרתי גם שדיווחים לחוד ומציאות לחוד. זכרתי איך לא פעם ראיתי דיווח בתקשורת על אירוע שהשתתפתי בו ופשוט נדהמתי כמה הוא היה רחוק ממה שקרה במציאות.

בשעת ערב מאוחרת הגעתי לגבעה שממוקמת 2 קילומטר מהישוב יצהר. מזל שהגעתי עם 4X4 כך שיכולתי להגיע עד לבתי הגבעה. המשפחות שגרות שם, כך התברר, נאלצות להחנות את רכביהן בכניסה לגבעה ולצעוד ברגל מאות מטרים עד לבתיהן. הן עושות זאת יום-יום, עם קניות וילדים, בחום הקיץ הלוהט או בבוץ ובשלוליות בחורף. אבל הן עושות זאת בשמחה, מתוך דביקות בשליחות הציונית ששמו לעצמן.

מי שבחר להושיב במקום חיילי מג"ב ידע שזה מתכון לחיכוך, אבל כנראה הייתה לו סיבה טובה ליצור את החיכוך הזה, מסיבותיו שלו. צריך רק לחשוב מה זה משרת עבורו...

שוטר מג"ב נדרס בקומי אורי, מצבו קל דוברות המשטרה

ברל'ה קרומבי
ברל'ה קרומבי צילום: באדיבות המצולם

במהלך הערב גיליתי סיפור אחר לגמרי מזה ששמעתי בתקשורת. משפחות צעירות שבחרו להקים את בתיהן ללא תנאים מינימליים, ללא חשמל וללא כביש גישה, ממש כמו בימי חומה ומגדל. צעירים וצעירות שחונכו על חלוציות והלכו להגשים את החזון הציוני. אבל בתקשורת בוחרים להעצים כל עימות בינן לבין החיילים ולהפוך אותו למינימום אירוע טרור יהודי.

הסיפורים ששמעתי מהם והגירסא שלהם לאירועים, כולל הוכחות ותיעודים בשטח, הוכיחו לי שגם אם הם צריכים להתחזק במידת הסובלנות מול חיילי מג"ב אלימים, התמונה בשטח שונה לחלוטין מזו המוצגת בתקשורת.

כשדיברנו על חיילי צה''ל כל הנוכחים היו נחרצים שחיילי צה''ל הם קדושים ושלא פוגעים בחיילים באף מצב. טאבו שאין לערער אחריו. הם סיפרו על התנכלויות רבות שעברו כל השנים ולמרות זאת טרחו להדגיש כמה הם אוהבים את החיילים ופותחים את בתיהם בפניהם.

כמובן שכולנו מגנים כל פגיעה בחיילי צה"ל, באם הייתה. אבל כמי שגדל בגבעות אני מציע לכולם לבדוק טוב את העובדות ורק אז לרוץ לגנות את חלוצי הגבעות.

וכן, היו גם את המטפחות שעל ראשי נשות הגבעה, שבהחלט אפשר להגדיר בתור המותג החזק ביותר של קומי אורי :)