נזק אדיר ובלתי הפיך לאוויר שכולנו נושמים
נזק אדיר ובלתי הפיך לאוויר שכולנו נושמיםצילום: מתוך דוח הפורום לישראל ירוקה

150 בני אדם השתתפו בכנס של 'הפורום לישראל ירוקה' שנערך שלשום (ג') בנושא התגברות תופעת שריפות הפסולת החקלאית אי אורגנית בישראל.

בכנס השתתפה השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל, יוסי בר מפקד המשטרה הירוקה וגלעד אך מנכ"ל הפורום לישראל ירוקה. בכנס שנערך בהנחייתה של העיתונאית יפעת ארליך השתתפו גם ראשי רשויות, בכירים במשרד החקלאות, בכירים בענף המחזור והסביבה במשק הישראלי ואישים נוספים.

בפתיחת הכנס דיברה השרה גילה גמליאל ואמרה כי "אני מחכה לקבל תכנית אסטרטגית לטיפול בפסולת וכך נוכל לתת מענה לכל סוגי הפסולת. לצד הטיפול בפסולת הביתית יינתן מענה גם לפסולת בנין ופסולת חקלאית – התכנית תגיע אלי בחודש הקרוב והדיון היום מאוד משמעותי לדיון שנקיים בעניין הפתרונות לשריפות הפסולת החקלאית. כולי תקוה שבמקום בחירות מיותרות יועבר חוק ההסדרים והתקציב ונוכל לקדם את התכנית האסטרטגית" ציינה השרה גמליאל.

עוד הוסיפה השרה גמליאל "הקצתי 35 מיליון ש"ח להקמת מעבדות קלינטק. אני קוראת להציע רעיונות לפיתוחים וחידושים בתחום מחזור הפסולת. עלינו לרכז מאמצים יחדיו כדי למנוע את התופעה של שריפות חקלאיות שתופסת תאוצה. כיום אנו מפעילים אמצעים מתקדמים לאיתור שריפות ועברייני סביבה דוגמת רחפנים ומצלמות מוכמנות על אתרים של השלכת פסולת. הידקנו את הקשר למכבי אש כדי לכבות את השריפות במהירות, בנוסף אנו פועלים מול משרד החקלאות כדי לצמצם את האישורים שניתנים לשריפת גזם חקלאי".

גלעד אך, מנכ"ל 'הפורום לישראל ירוקה' אשר יזם את הכנס, סיפר בפתיחת הנכס על פעילות הארגון ואמר "אנחנו פועלים מזה כעשור בשטח, ורוב הזמן היינו עמותה שמוכוונת לתיעוד של דברים שמתרחשים בשטח והעברה של הממצאים לרשויות. בשנתיים האחרונות אנו נמצאים ביחד עם ארגונים נוספים, בתחושת חירום בסוגיה האקולוגית, אם זה כמות המפגעים שהולכת ומתגברת או שינויי האקלים שכולנו חווים אותה ברמה היומיומית. ולכן, ביצענו סקר בכל מדינת ישראל, עברנו עם רחפנים ומצלמות ומיפינו את כל המפגעים שנתקלנו בהם, על מנת לסייע לגורמים הממונים להתמודד עם האחריות הכבדה שמוטלת עליהם".

על תופעת שריפות הפסולת סיפר כי "בשנה האחרונה זה דבר שאנו חווים אותו יותר ומריחים את הפלסטיק השרוף, ורואים את העשן השחור הסמיך, ולכן החלטנו להתמקד בו בחודשים האחרונים. החקלאות היא דבר שחשוב לכולנו אבל ככל שהשנים עוברות המרכיבים הלא אורגניים בעולם החקלאי הולכים ומתרבים. בסרטון שאנו רואים כאן, הפועלים מגיעים ומשליכים את הפסולת בשטח" סיפר אך על אחד מתיעודי השטח שביצע הארגון "זה דבר שאסור לעשות על פי חוק אבל אין הסדרה רגולטיבית לגביי מה כן צריך לעשות", ציין אך.

בכנס נערכו פאנלים במספר סוגיות. המושב הראשון עסק בהשפעת התופעה, המושב השני עסק ביזמות ופתרונות לתופעה, ובסיום נערך פאנל בנושא פרקטיקת שינוי מציאות הסביבה בישראל. הכנס שודר בזום וברשתות החברתיות.

"הפסולת הפכה להיות משאב בקרב העבריינים ויש לזה קשר למציאת הפתרונות כי צריך להבין את המוטיבציה העבריינית" סיפר במושב הראשון בכנס יוסי בר, מפקד המשטרה הירוקה, "הפעלה של אתרי סילוק פסולת ותחנות מעבר מייצרת מוטיבציה כלכלית של כסף שחור שלא מדווח עם מקסימות רווח במינימום עלות כך שהעומס על המשטרה הירוקה הוא עצום. יש לנו עשרות תחומים בתחומי איכות סביבה שאנחנו מופקדים עליהם" הוסיף.

"כדי לנצח צריך מסה קריטית של חבר'ה שעוסקים באכיפה. אם לא נהיה מספיק גדולים לא נוכל לתת מענה. יש מאות משאיות סמויות של פסולת ביתית שמבריחות מידי לילה פסולת לפזורה הבדואית בנגב, ואין לנו אפשרות להתמודד איתם" ציין בר, מפקד המשטרה הירוקה.

כפי שפורסם, לקראת הכנס הוציאו ב'פורום לישראל ירוקה' דו"ח מפורט על "שריפת פסולת חקלאית אי-אורגנית בישראל – סקירת התופעה ופתרונות אפשריים", הדו"ח סוקר את סוגי הפסולת, הפגיעה בסביבה כתוצאה מטיפול לקוי בהם, סקירת היקף התופעה, החקיקה הקיימת בתחום כיום בישראל וסקירה מקיפה ממצאים בשטח. ולאחר מכן מציג הדו"ח את דרכי ההתמודדות של מדינות שונות בעולם עם הפסולת החקלאית, לסיום מציע הדו"ח פתרונות שונים לטיפול בפסולת אי-אורגנית בישראל.

קרן גרין, ראש מועצת קדימה-צורן הצטרפה לקריאה של הפורום להחיל חוק אחריות יצרן מורחבת בענף החקלאות על הפסולת, ואמרה כי "רק אם נשלוט מלמעלה בצורה מערכתית נוכל להתמודד עם הבעיה של הפסולת החקלאית, כמו שמצוין בצורה טובה בדו"ח שפרסם הפורום".

"כמו בתחומי פסולת אחרים משרד הגנ"ס יחד עם משרדי החקלאות צריכים לפתור את הבעיה מלמעלה וזה ייתן פתרון מהשורש שאנחנו יחד עם התושבים שלנו לא יכולים להתמודד איתה. ישוב או רשות מוניציפאלית לא יכולה להתמודד בעצמה עם הבעיה, למרות הקשר ההדוק עם גורמי האכיפה ועם החקלאים. אחריות היצרן צריכה להיות על יצרני ויבואני הפלסטיק ולא על החקלאים" סיכמה גרין.