יוסי דגן ויועז הנדל
יוסי דגן ויועז הנדלצילום: רועי חדי

שר התקשורת יועז הנדל הודיע במכתב ששיגר לראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן כי פריסת הסיבים של האינטרנט המהיר ביו"ש - תהיה זהה בתעדוף התקצוב לשאר יישובי הספר והפריפריה, כפי שנכתב בהצעת החוק.

שר התקשורת הנדל שלח את המכתב ובו ההבהרה וההבטחה, לאחר שראש מועצת שומרון דגן דרש כי יישובי יו"ש יהיו זהים בפריסת תוכנית הסיבים בדיוק כמו שאר איזורי הספר והפריפריה בערבה בגליל בעוטף עזה ובנגב.

משמעות הכללת הישובים היא העברת תקציבים לטובת סבסוד הנחת תשתיות הסיבים, דבר שצפוי להפוך את האינטרנט באותם איזורים למהיר בצורה משמעותית מזה שהיה עד היום.

שר התקשורת כתב לדגן במכתבו, "אני מבקש להבהיר כי מתווה הסיבים יחול ביהודה ושומרון - כמו בכל הפריפריה והספר בישראל. קופת התמרוץ תפרוש את כלל האיזורים שאינם כדאיים כלכלית במדינת ישראל. באיזורים אילו צפויים להכלל איזורים עם אתגרים בטחוניים, יישובי הפריפריה, יישובים מרוחקים מהמרכז ואחרים, ויישובי יהודה ושומרון יכללו בזאת".

השר הנדל ביקש מראש מועצת שומרון דגן סיוע בהעברת החוק וכתב: "אני קורא לך ולחברי הליכוד להתלכד יחד ולהביא את מתווה הסיבים להליך חקיקה מהיר שיביא את בשורת האינטרנט המהיר לכלל אזרחי ישראל ומתיישבי יהודה ושומרון".

השר סיים במילות הערכה: "אני מבקש להביע את הערכתי לדאגתך לרווחת תושביך ולתשתיות האינטרנט ביו"ש, ואני שותף איתך ברצון זה".

ראש מועצת שומרון הודה לשר יועז הנדל על האמירה הברורה כי יישובי יו"ש יהיו שווים לאיזורי הספר בפריסת הסיבים: "אני מודה לשר התקשורת על התשובה למכתבי, ועל ההבהרה החשובה לתושבי יו"ש כי הם שווים לכלל ישובי הספר והפריפריה".

בעקבות כך קרא דגן לשרים וחברי הכנסת מהליכוד ומהמפלגות השונות להתגייס ולסייע להעברת חוק הסיבים: "אני קורא לחברי בליכוד ובמפלגות האחרות לפעול יחד ולהעביר את מתווה הסיבים של השר במהירות האפשרית, כדי לתת כפי שהבהיר השר מענה לפריסת אינטרנט מהיר לכלל ישובי הספר והפריפריה. אנשי ההתיישבות והפריפריה - בגליל, בנגב ובדיוק באותה מידה גם ביו"ש, בנגב ובכל מקום ראויים לאינטרנט מהיר אחרי שנים ארוכות של תשתיות לקויות. לאחר שהנושא הוברר אני מבקש לברך את שר התקשורת, שאחרי שנים בהן לא ניתן מענה לתשתיות התקשורת, פועל למען הפריפריה וההתיישבות".

מתווה הסיבים מטרתו להניח תשתית לאינטרנט מהיר פי כמה מזה הקיים ברוב בתי ישראל - בכל רחבי הארץ. התשתית תונח ע"י חברת בזק שמצאה את הנושא רווחי עבורה בערים הגדולות אולם לא משתלם ביישובי הספר הקטנים והמרוחקים.

משרד התקשורת מבקש להקים קרן מ- 0.5% כספי המחזור הכספי של בזק, שתסבסד עבור ישובי הספר הקטנים את עלות הנחת התשתית. כעת לאחר מכתבו של השר הנדל קורא כאמור דגן לשרים וחברי הכנסת להרתם ולסייע להעברת חוק הסיבים - על מנת שפריסת הסיבים של האינטרנט המהיר והמתקדם תחול גם בגליל גם בנגב וגם ביהודה ושומרון.

ראש מועצת שומרון דגן הודה ליו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר, ליור וועדת הכלכלה ח"כ יעקב מרגי, לח"כ מתן כהנא, לח"כ שלמה קרעי, לח"כ אתי עטיה, לח"כ אוריאל בוסו, לח"כ יצחק פינדרוס, לח"כ קרן ברק, וכמו כן לראש המועצה המקומית קרני שומרון יגאב להב, ראש המועצה המקומית קריית ארבע אליהו ליבמן וכן לראש המועצה האזורית רמת נגב - ערן דורון שסייע רבות בנושא.