בסלון עם בטהובן

תזמורת הבארוק ירושלים חוגגת 250 ללודוויג ואן בטהובן

תגיות: קונצרט
קובי פינקלר - ערוץ 7 , י' בכסלו תשפ"א

פסנתר הפטישים
פסנתר הפטישים
צילום: יחצ

תזמורת הבארוק ירושלים מצטרפת לחגיגות ה-250 להולדתו של בטהובן ברחבי העולם ומעלה מגוון מיצירותיו הקאמריות בביצועים מיודעים היסטורית ובכלים היסטוריים.

בקונצרט נציג, בהופעת בכורה, פסנתר פטישים (פורטה-פיאנו)שהגיע לאחרונה מבלגיה ויככב בקונצרט בשתיים מהיצירות.

יצירותיו של בטהובן אינן חלק שגרתי מרפרטואר תזמורת הבארוק ירושלים, אם כי זה זמן מה שנגני התזמורת והמנהל האמנותי מגלים עניין רב בביצוע היסטורי של רפרטואר קלאסי ורומנטי ואילו כעת, התזמורת מצטרפת לשלל הרכבים בארץ ובעולם ומבצעת תכנית שכולה בטהובן. לעבודה לקראת הקונצרט יצטרף לתזמורת מנצח הכבוד אנדרו פארוט שינחה את נגנים מביתו שאוקספורד, באמצעות האינטרנט.

התזמורת ליהקה לביצוע היצירות נגנים שמתמחים בנגינה בכלי התקופה ואיתרה, בנוסף לפסנתר הפטישים, כלים מהתקופה הקלאסית המאוחרת – הן קשתות קלאסיות והן כלי נשיפה תקופתיים.

הקונצרט יתקיים באופן מקוון, מאחר וההנחיות עדין לא מאפשרות התקהלות באולמות קונצרטים. את העבודה עם אנדרו פארוט תתעד התזמורת ותשדר לקהל סרטון שמרכז את העבודה כחצי שעה לפני תחילת הקונצרט.

על פסנתר הפטישים:

פסנתר הפטישים נבדל מהצ'מבלו בכך שהוא מנגן פורטה ופיאנו ולכן השם הרשמי שלו הוא: "פורטה פיאנו" או כמו שכתב הממציא שלו ברתולומיאו כריסטופורי: "צ'מבלו גדול עם חזק וחלש".
הפטישים שיש לפסנתר זה עטופים בעור לעומת לבד בפסנתר המודרני. המיתרים שלו דקים, כמו מיתרי צ'מבלו והוא עשוי כולו מעץ. כל אלו הופכים את הצליל של פסנתר הפטישים לעדין ושקוף, הגוונים והצלילים העיליים שהוא יוצר מגוונים הרבה יותר מפסנתר מודרני כך שהחוויה בהאזנה אליו היא שמימית. בטהובן חיבר את יצירותיו לפסנתר לפסנתר פטישים.

על היצירות שיבוצעו:

רביעיית פסנתר WoO36 מס. 3 בדו מג'ור: שלושת רביעיות הפסנתר הולחנו ב1785 כשבטהובן היה רק בן 15, עדיין בעיר הולדתו בון, אולם פורסמו רק כשנה לאחר מותו, ב1828. הרביעייה בדו מז'ור, שפורסמה ומוספרה כשלישית בקובץ, למעשה מופיעה ראשונה בכתב היד, ומספקת הצצה נדירה לתהליך הלמידה וההתפתחות של המלחין הצעיר. היא מתחילה בתור סונטה לפסנתר בליווי מאד סמלי של כלי הקשת, שבהדרגה מקבלים את עצמאותם, וכבר בפרק השני מרהיבים בנעימות שירתיות.

נוטורנו אופ. 42 לפסנתר ווויולה ברה מג'ור: בשנות ה20 המאוחרות לחייו בטהובן היה כבר דמות מוערכת בסצינה הוינאית, וחיבר שלל יצירות קאמריות לבידור אנשי העיר האנינים, הן כנגנים והן כמאזינים. הנוטורנו - "מוסיקת לילה", עיבוד של הסרנדה אופ. 8 לשלישיית מיתרים, הוא מחזור של פרקים קצרים המציירים בצלילים את האווירה הקסומה של חיי הלילה בוינה של סוף המאה, ממוסיקה אצילית של החברה הגבוהה, ועד למחולות עם שנוגנו במסבאות.

שביעיה אופ. 20 במי במול מג'ור: השביעיה שנכתבה ב1802, והוקדשה לקיסרית מריה תרזה, מביאה הרכב כלים מגוון וגדול במיוחד, כיאה למנחה מלכותית. התזמורת הקטנה שנוצרת מארבעת כלי הקשת השונים, וכלי הנשיפה המיוחדים, מנעימה את ערביה של הקיסרית בשלל פרקים עליזים, אסופים אף הם לסרנדה אלגנטית.

https://tinyurl.com/jbobeethoven שידור חי: 8.12.2020 בשעה 20:00.