מרדכי כהנא
מרדכי כהנא צילום: דובר צה"ל

תא"ל (מיל') מרדכי כהנא הגיש תביעת לשון הרע נגד תאגיד השידור הציבורי 'כאן' ונגד הכתבת הצבאית כרמלה מנשה בעקבות פרסומים שנגעו לחשדות שנחקרו נגדו.

על פי הפרסום ב'גלובס' כהנא דורש פיצוי של 660 אלף שקל וכן הסרת חלק מהפרסומים מאתר האינטרנט של התאגיד, בטענה שהחשדות נגדו פורסמו כעובדות ולאחר ש"ההר הוליד עכבר" לא פורסמה התנצלות כלפיו.

כזכור, בשנת 2017 נפתחה נגד כהנא, אז קצין האיסוף הקרבי הראשי, חקירת מצ"ח בחשד למרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה, עיכוב ציוד, הוצאת רכוש ציוד מרשות הצבא ועבירות בנשק.

החקירה עסקה בין היתר בציוד שנמצא במכולה שהייתה בשימושו והועברה לבקשתו מבסיס צבאי אחד לשני. לאחר פתיחת החקירה כהנא פרש מתפקידו, אך בסופו של דבר הורשע בעבירה משמעתית בלבד וננזף.

בתביעה, אותה הגיש כהנא באמצעות עורכי הדין אורי בן יוחנה ויאיר וינר ממשרד י. וינרוט ושות', נטען כי ביום בו נפתחה חקירת מצ"ח פרסמה מנשה במהדורת "חדשות הערב" כתבה שנשאה את השם "מכולת הנשק של הקצין הבכיר", בה הוצגו ממצאיו של תחקיר עיתונאי שכביכול נעשה על-ידי מנשה, ובו האשמות כאילו הקצין (בשלב הזה ללא שמו) אגר ציוד צבאי ואזרחי רב שלקח ללא רשות למטרותיו האישיות, לשימושו ולשימוש בני משפחתו.

בהמשך שודרה כתבה נוספת, הפעם עם פרטים מזהים ,שכותרתה "עדות החייל שהוביל לחקירת תת-אלוף מרדכי כהנא". החייל טען כי כהנא נטל לשימושו ציוד אישי רב כמו כוסות חד -פעמיות, סמרטוטים, מגבים, נייר טואלט ומטאטאים, העביר לילדיו נעליים יקרות שהיו אמורות להיות בשימוש הצבא, הורה על צביעת הג'יפ שלו כדי שיוכל להשתמש בו בחופשות וכדומה. בנוסף יוחס לו ניסיון לשיבוש הליכי החקירה.

כהנא טוען כי הדברים הוצגו כעובדות מוגמרות, ולא תוקנו גם לאחר שמסקנות החקירה פורסמו. כמו כן הוא טוען כי מנשה המשיכה גם לאחר פרישתו מצה"ל להכפיש אותו בפוסטים שפורסמו על-ידה. כך למשל בהתכתבות עם הכתב הצבאי של "ידיעות אחרונות" יוסי יהושע, שתקף את הדרך בו הרמטכ"ל הפנה עורף לקצין המוערך, שם השיבה מנשה בפירוט האשמות נגד כהנא על מעשים שלכאורה ביצע.

בתביעה מצוין כי גם היום מופיעות הכתבות באתר התאגיד מבלי פרסום על כך שמרבית הטענות שהועלו בהן הוסרו לחלוטין.

מתאגיד השידור "כאן" נמסר בתגובה ל'גלובס', "כתב התביעה טרם התקבל אצלנו. לכשיתקבל, נתייחס לטענות בבית המשפט".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו