תמיר פרדו
תמיר פרדו Photo by Meir Vaaknin/Flash90

בחדשות 12 נחשף הערב (חמישי) התצהיר שהגיש לבג"ץ ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו, בעקבות העתירה של התנועה לאיכות השלטון בפרשת הצוללות.

"טענת מר נתניהו כאילו מידר את מערכת הביטחון מטעמי סודיות ביטחונית בלבד... הרמטכ"ל, מפקד חיל הים וראש המוסד. ההחלטה למדר את מערכת הביטחון איננה מתקבלת על הדעת, איננה סבירה בצורה קיצונית, ומוסיפה חשד של ממש המחייב הקמת ועדת חקירה ממלכתית ו/או הקמת ועדת בדיקה עצמאית'', אמר פרדו.

לדבריו, ''אין ולא יכולים להיות סודות שמשרד הביטחון או הרמטכ"ל לא מודעים להם".

פרדו הסביר כי ''בהקשר המצרי, היה למדינת ישראל אינטרס מאוד חזק לסייע למצרים... האינטרס הישראלי נבע הן מהרצון לייצב שלטון במצרים שימשיך לקיים את הסכם השלום מחד, ומאידך שיהיה בעל ברית בניהול הסכסוך אל מול הפלסטינים. לכן מידע אודות האישור שניתן לגרמנים למכירת הצוללות למצרים היה יכול לסייע בצורה קריטית לגורמי הביטחון הישראליים... בכדי להביא הישגים משמעותיים יותר לביטחונה הלאומי של מדינת ישראל... ברור כי במקרה הזה, כמו בכל מקרה דומה, היה על מערכת הביטחון, וגם על ראש המוסד, לדעת על האישור שניתן למכירת הצוללות למצרים."

"נראה כי ההחלטה לאשר מכירת צוללות למצרים התקבלה במסלול מזורז מאוד, שאינו מוכר במחוזותינו, ללא דיונים עם גורמי המקצוע, וללא הבאת הנושא לאישור הקבינט, באופן שמיטיב לא רק עם מצרים, על כל המשתמע מכך, אלא מיטיב מאוד גם עם תאגיד תיסנקרופ... מעולם לא נתקלתי בסוג כזה של הסתרה מגורמי הביטחון הכי בכירים במדינת ישראל, והדבר אומר דרשני".

"פעולות מרכזיות שבוצעו בשנים האחרונות שבהן מעורבת תיסנקרופ הובילו להחלטות שגויות שלחלקן אין הסבר המניח את הדעת, מדובר בפעולות חסרות תקדים ומשוללות היגיון מקצועי", כך תמיר פרדו.

מהליכוד נמסר בתגובה: "באופן לא מפתיע מגישי הבג''ץ, שמזוהים עם ארגוני השמאל הקיצוני, לקחו תצהירים דווקא ממחנה 'רק לא ביבי', וכמובן לא גבו תצהירים מבכירים אחרים במערכת הביטחון. זהו ניסיון מחזור נואש של פרשת הצוללות, לרבות נושא הצוללות המצריות, שנסרקה במסרקות ברזל ע"י כל רשויות האכיפה שקבעו שלא נפל רבב בפעולותיו של ראש הממשלה".