אל אקצה
אל אקצה צילום: סלימאן קאדר, פלאש 90

הפגישה שערך ראש הממשלה בנימין נתניהו עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן עוררה גל חששות בירדן כי גורלו של מסגד אל אקצא יעלה לדיונים במסגרת הסכם שלום עתידי בין ישראל וסעודיה ויביא לשינוי הסטטוס קוו במקום הקדוש למוסלמים.

ביום רביעי פירסם משרד החוץ הירדני הודעה מפתיעה המדגישה כי ירדן לא תאפשר שינוי של הסטטוס קוו ותמשיך לדאוג לזכויותיהם של המוסלמים לבקר במסגד.

דובר משרד החוץ בעמאן, דאיפאללה אל-פייז, פירסם הצהרה נגד "הנסיונות לשנות את הסטטוס-קוו ההיסטורי והחוקי של מסגד אל אקצא. הממלכה תמשיך במאמצים להגן על המסגד ולדאוג לו, וכן לשמור על זכויותיהם של כל המוסלמים בהתאם לאפוטרופסות ההאשמית על האתרים המוסלמים והנוצריים הקדושים בירושלים".

ההערכות הן כי ההצהרה של משרד החוץ בעמאן הגיעה לאחר שמלך ירדן, עבדאללה השני, חושש כי ההתקרבות בין מדינות המפרץ ובעיקר סעודיה לממשלת ישראל בתיווכו של הממשל האמריקאי, עלולה להוביל לכך ששינוי הסטטוס-קוו במסגד אל אקצא יעלה על שולחן הדיונים במסגרת הסכם שלום עתידי בין המדינות, וכי טראמפ ומזכיר המדינה פומפאו יציעו לסעודים את השליטה על מסגד אל אקצא בתמורה לנורמליזציה בין המדינות, ובכך ירדן תאבד את המעמד המיוחד והשליטה בה היא מחזיקה על המקום הקדוש למוסלמים.

עדנאן אבו עודה, יועץ בכיר למלך ירדן עבדאללה השני, אמר בראיון ל"אינדפנדנט" הבריטי כי המלך הירדני מבין כי ישראל וארה"ב עשויות להציע את השליטה במסגד אל אקצא לסעודיה.

"ישראל נוהגת בלחץ וסחטנות כלפי ירדן בנושא האפוטרופסות על מסגד אל אקצא והם מאיימים לתת את זה לסעודים. זה לא רחוק. אני מאמין שהוד מלכותו מבין את זה", אמר אבו עודה ל"אינדפנדנט".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו