מיאמי היהודית החליפה תקליט

במיאמי מתגוררים יורדים ישראלים רבים שנושמים את הארץ ואינם מסוגלים להסתגל לסדר יום הנוגד את האינטרס הישראלי.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ב בכסלו תשפ"א

מיאמי היהודית החליפה תקליט-ערוץ 7
עוזי ברוך
צילום: אורן בן חקון

ימים אחדים לפני הבחירות בארצות הברית הוצפה מיאמי בשיירות תמיכה בדונלד טראמפ.

מאות כלי רכב חלפו בשכונות של הקהילות הלטיניות והקובניות המזוהות עמו בעיר וצפרו, השמיעו מוזיקה בקולי קולות והריעו לנשיא.

גם במיאמי היהודית לא רצו לשמוע על שחר של יום חדש עם ג'ו ביידן. במיאמי קהילה יהודית גדולה מקרב יוצאי קובה המונה כ-5 אלף נפש הנחשבת לתומכת מסורתית של המפלגה הרפובליקאית. כך הם הצביעו בכל מערכות בחירות בעשורים האחרונים, כך גם הפעם.

אבל לא רק הם: במיאמי מתגוררים יורדים ישראלים רבים שנושמים את הארץ ואינם מסוגלים להסתגל לסדר יום הנוגד את האינטרס הישראלי. הם נושמים מידי בוקר את הכותל המערבי ומשביעים רעבונם בערב עם פיתה פלאפל והרבה חומוס-חריף. הרספקט העצום שהם רוחשים לנשיא המכהן המיישר קו עם הימין האידיאולוגי בישראל קסמה להם והקשתה עליהם לדמיין את האלטרנטיבה.

ביום הבחירות המציאות טפחה על פניהם. פלורידה אמנם נצבעה באדום בעזרתם של המיעוטים הנלהבים אך ארה"ב הניפה את הדגל הכחול. ג'ו ביידן ככל הנראה יושבע ב-20 לינואר הקרוב לנשיאה ה-46 של ארה"ב.

ביקרתי שם השבוע. מיאמי אפרורית בימים אלה אך רק בשל מזג האוויר ההפכפך. למרות התמיכה המוקדמת הנלהבת לטראמפ, לא מצאתי שם יגון ואנחה על התוצאה. יהודי מיאמי היו שמחים לו טראמפ היה נשאר על הכסא אך הם אינם ממהרים להספיד את ביידן. לדבריהם, הוא עשוי להיות נשיא טוב עבור ישראל אם בירושלים ייאותו להעניק לו את הצ'אנס.

"ג'ו ביידן איננו ברק אובמה", אומר לי אחד מחברי הקהילה האמידים שירד מישראל לפני 17 שנה, ועושה את הונו מסחר מקומי בענף הטקסטיל, במהלך ארוחה חגיגית באחת המסעדות הכשרות בעיר. "אמנם יש לו עמדות ברורות בסוגיית הסכסוך הישראלי-פלסטיני והוא אינו צפוי לשנות עורו בכל הנוגע למפעל ההתיישבות, וכמו שהבוס שלו לשעבר אמר כי 'להיות ידיד של ישראל אינו מחייב אותו להיות ידיד הליכוד', אבל בשונה מאובמה יש לו ידע רחב בכל הנוגע לכוחו של הלובי הישראלי בקונגרס האמריקאי והוא מודע מראש למגבלות הכח".

לשיחה הצטרף יורד ישראלי נוסף. "ציפיותיו של ביידן יהיו נמוכות בהרבה משל אובמה. לא רק בשל ניסיונו רב השנים והיכרותו הקרובה עם הסכסוך האזורי אלא אף בגלל תוצאת הבחירות בסנאט ובבית הנבחרים. לאחר שלא הצליח להביא רוב דמוקרטי לסנאט הוא מראש לא יצא למהלכים נמהרים שוברי שוויון למשל בתחום האיראני", אמר.

לטענתו, בסופו של יום יחסי ארה"ב-ישראל יהיו תלויים בירושלים. "אם בבלפור יקבלו אותו ויאפשרו לו תמרון מדיני ישראל עשויה להיות מופתעת לטובה מג'ו ביידן", הוא אומר.

בטרם נפרדנו לחש לי איש העסקים כממתיק סוד וידוי קטן: "אומר לך את האמת. לא הצבעתי הפעם לאף מועמד. למרות עמדותיי המסורתיות התקשיתי להצביע הפעם לדונלד טראמפ בשל הזלזול המופקר שלו בכל הנוגע להתמודדות עם נגיף הקורונה.

"בשעה שמאות ממכירי בציבור החרדי בברוקלין נפלו למשכב וחלקם הלכו לעולמם, טראמפ התעקש להתנהל כאילו אין מחר. ההתנהלות שלו לאורך המשבר גרמה לי להבין שלפני ישראל וירושלים יש קודם כל את החיים עצמם. ואם הוא לא מבין את זה הוא לא ראוי להנהיג", הוא חתם את שיחתנו.

בריכוזים מסוימים ברחבי ארה"ב עדיין נמשכות העצרות נגד תוצאות הבחירות ומשתתפיה קוראים לביטולן. במיאמי היהודית לפחות החליפו את התקליט.

פורסם בעיתון "בקהילה"