פרופ' איתמר גרוטו
פרופ' איתמר גרוטוצילום: דוברות משרד הבריאות

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, נשאל בידיעות אחרונות מתי נוכל לחזור לשגרה?

"אמרתי בעבר ולא שיניתי את דעתי: אני מאמין שבפורים נוכל לחזור לשגרה כמעט נורמלית".

"פורים מגיע אחרי החורף, והוא מציין שנה להופעת המחלה במערב. אחרי שהתארגנו וחווינו את כל העונות תחת המחלה, כולנו נתרגל למצב החדש ונלמד להתאים את עצמנו אליו. בשלב הזה כבר יהיו לנו יותר פתרונות טכנולוגיים. שורה שלמה של צעדים שכולם יחד יעשו את העבודה".

"השגרה החדשה תהיה שילוב של התנהגות ושל כללים, של טכנולוגיה, חיסונים ובדיקות. לכל דבר כזה יהיה ערך משלו, ובסוף ניצור מעגל שאיתו נלמד לחיות. גם הבילויים שלנו יתנהלו תחת כללים כאלה - מסעדות, חתונות, הכל יתנהל לפי כללים מגבילים. זו תהיה שגרה אחרת. מגפות עושות שינויים לטווח ארוך, שלפעמים לא זוכרים מה גרם להם. ייתכן שעוד כמה שנים לא נזכור כבר למה אנחנו אומרים שלום עם המרפק. הדברים החדשים יהפכו לחלק מהחיים שלנו".

להערכתו "אנשים לא ירצו להתחסן, ולכן יתחסנו רק חלק. יש כמובן גם אפשרות שהחיסונים יהיו טובים רק לכמה חודשים. בתחושת הבטן שלי, המחלה הזו תישאר איתנו כמה שנים, ואולי אפילו לתמיד, ותהפוך להיות עוד סוג של שפעת, בעיקר בחורף. בסוף נלמד לחיות עם זה".

מה לגבי מסכות? מתי ניפטר מהן? "זה כבר יותר מורכב. ייתכן שבשנים הקרובות נצטרך להמשיך להשתמש בהן בחורף, כשאנחנו יוצאים מהבית לקניות".

גרוטו אמר "נוכל לחיות רגיל, גם אם הנגיף ימשיך להתקיים בינינו". אתה נשמע קצת כמו יורם לס, אמר לו המראיין וגרוטו השיב "בגדול, יורם לס לא טעה, הוא רק הקדים את זמנו. כך גם פרופ' רוטשטיין מהדסה, שהציע בדיקות לכל האוכלוסייה. אז זה לא היה מעשי, עכשיו אנחנו נוהגים בדיוק ככה".