בינה מלאכותית תנסה לקצר את הפקקים בנתיבי איילון

נתיבי איילון שילבה בניהול התנועה את הסטארטאפ Waycare שמזהה הפרעות בכביש בשלב מוקדם

אורלי הררי - ערוץ 7 , י"ג בכסלו תשפ"א

בינה מלאכותית תנסה לקצר את הפקקים בנתיבי איילון-ערוץ 7
נתיבי איילון
צילום: פלאש 90

חברת נתיבי איילון שילבה במערכת ניהול התנועה שלה מערכת בינה מלאכותית, שמאפשרת לזרז את הזיהוי וטיפול במפגעי דרך בכביש העמוס בישראל, שבו חולפים בכל יום חול כ- 700 אלף רכבים.

מדובר במערכת מבוססת בינה מלאכותית של Waycare הישראלית, המרכזת נתונים מאפליקציית הניווט Waze, מחברת Otonomo שאוספת מידע מכלי רכב ומחברת Climacell שאוספת מידע מטאורולוגי בזמן אמת.

לאחר איסוף הנתונים והפקת תובנות בזמן אמת Waycare תאפשר למרכז בקרת התנועה של נתיבי איילון ולרכבי הסיור לצמצם את זמני האיתור של אירועים חריגים בכביש במהלך העבודות על פרויקט התשתית הלאומי "הנתיבים המהירים".

המערכת מזהה במהירות תאונות דרכים, עומסי תנועה חריגים, רכבים תקולים ומקטעי כביש בהם יש סכנה גבוהה לתאונות שטרם קרו. עם שילוב המערכת נמדדה ירידה של 11 דקות בזמן הממוצע לסגירת אירוע חריג בכביש. בהמשך המערכת תוכל לשמש גם את משטרת התנועה, מד"א, וחברות תחבורה ציבורית ולאפשר שיתוף פעולה אפקטיבי בין הגורמים המעורבים בניהול הארועים בכביש.

"אנחנו מתרגשים מאד לשתף פעולה עם נתיבי איילון בפרויקט זה", אומר מנכ"ל Waycare, נעם מי-טל. "כחברה ישראלית, שפועלת בהצלחה במספר מקומות בארה"ב, אנחנו שמחים להזדמנות להפעיל את הטכנולוגיה שלנו כאן בבית, בישראל."

עם כניסתה לתפקיד, הנחתה שרת התחבורה והבטיחות בדרכים מירי רגב לקדם מיזמי חדשנות ושיתופי פעולה המבוססים על טכנולוגיה במטרה להתמודד עם בעיות הפקקים ועומסי התנועה בדרכים, "הפתרונות לעומסי התנועה בכבישי הארץ, כמו גם לבטיחות, לזרימת התנועה ולאיכות הסביבה, יבואו מהטמעת טכנולוגיות תחבורה חכמות בכל מרכיבי התחבורה – בכלי הרכב, בתשתיות ובמרכזי ניהול התנועה", אמרה השרה רגב "אני מברכת על השקת המיזם המשותף לנתיבי איילון לחברת Waycare, אשר מציין עוד קפיצת מדרגה טכנולוגית, ומשדרג את יכולתנו לנטר ולפתור בעיות בזמן אמת, בכבישים העמוסים ביותר בארץ"

איתמר בן מאיר, מנכ"ל נתיבי איילון אמר "המטרה שלנו לייעל ולזרז את העברת המידע מהכביש למרכז הבקרה על מנת להביא לטיפול מהיר ככל הניתן בכל מפגע בכביש או אירוע חריג. המערכת, שתופעל לראשונה בארץ בנתיבי איילון, תזהה במהירות את הבעיה, תשדר למרכז הבקרה שלנו וכך נוכל לשלוח את גורמי הסיוע לשטח ולהביא לפתרון הבעיה בצורה הטובה ביותר. אנו רואים ביישום טכנולוגיות מתקדמות בכבישי ישראל מרכיב חשוב במתן פתרונות מגוונים לשיפור הבטיחות בדרכים והשירות הניתן לנהגים בדרך, ונמשיך לקדם הטעמת טכנולוגיות אלה בכבישים"

חברת Waycare מספקת פתרונות מבוססי ענן עבור מרכזי ניהול ובקרת תנועה המבוססים על שילוב מספר רב של מקורות מידע - יישומי ניווט, חיישנים ותשתיות עירוניות, רכבים מקושרים המשמשים כחיישנים דינמים, תחזיות מזג האוויר, ועוד. טכנולוגיות הבינה המלאכותית של Waycare מספקות כלים אנליטיים וכלי קבלת החלטות למנהלי הכבישים, לגורמי תחזוקה, משטרה ותחבורה, המאפשרים לקיחת יוזמה במניעת תאונות דרכים ועומסי תנועה באופן דינמי ובזמן אמת ומעודדת שיתוף פעולה בין כלל הגורמים.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il