כ"ט בנובמבר
עודד רביבי: הגיעה זמן המדינה היהודית

ראש המועצה המקומית אפרת, עודד רביבי, קרא למדינה לרגל כ"ט בנובמבר לחשב מסלול מחדש ולהגביר את עקרונות המדינה היהודית.

תגיות: עודד רביבי
ערוץ 7 , י"ג בכסלו תשפ"א

עודד רביבי: הגיעה זמן המדינה היהודית-ערוץ 7
עודד רביבי
צילום: קובי ריכטר/TPS

ראש המועצה המקומית אפרת, עודד רביבי, התייחס היום (ראשון) לציון 73 שנה להחלטה 181 של עצרת האו"ם לסיום המנדט הבריטי והקמת המדינות בארץ ישראל.

כזכור, את תאריך זה נהוג לכנות "כ"ט בנובמבר". לדברי רביבי, "בכ"ט בנובמבר 1947 קיבלה עצרת האו"ם את ההמלצות להקים בית יהודי לאומי בחלקים מארץ ישראל", אמר.

"היעד היה ברור, מדינה ליהודים", הוסיף. "חלק ראו בה מקלט, אחרים ראו בה תעודת ביטוח. חלק ראו בה אתחלתא דגאולה, אחרים את הגשמת הציונות החילונית. מאז ההחלטה ההיא עברו 73 שנה. ישראל כבר לא מדינה צעירה, היא כבר לא מדינה קטנה, היא מדינה בתהליך התבגרות שצריכה להחליט מה היא רוצה להיות כשתהיה גדולה".

לדבריו, "נראה שמאז יום הקמתה הקפידה ישראל הקפדה יתרה על היותה דמוקרטית, זאת ברוח מגילת העצמאות שקבעה כי 'תְּהֵא מֻשְׁתָּתָה עַל יְסוֹדוֹת הַחֵרוּת, הַצֶּדֶק וְהַשָּׁלוֹם לְאוֹר חֲזוֹנָם שֶׁל נְבִיאֵי יִשְׂרָאֵל; תְּקַיֵּם שִׁוְיוֹן זְכֻיּוֹת חֶבְרָתִי וּמְדִינִי גָּמוּר לְכָל אֶזְרָחֶיהָ בְּלִי הֶבְדֵּל דָּת, גֶּזַע וּמִין; תַּבְטִיחַ חֹפֶשׁ דָּת, מַצְפּוּן, לָשׁוֹן, חִנּוּךְ וְתַרְבּוּת; תִּשְׁמֹר עַל הַמְּקוֹמוֹת הַקְּדוֹשִׁים שֶׁל כָּל הַדָּתוֹת...'".

"עתה", אמר, "משבגרה המדינה, עליה להתייחס באותה עוצמת התייחסות לה זכו עקרונות הדמוקרטיה להיותה מדינה יהודית. לא פחות מ-20 פעם מופיעה המילה יהודי או יהודית במגילת העצמאות. המדינה שהוקמה בארץ ישראל אינה רק ברוח יסודות החירות והצדק, היא גם לאור חזון הנביאים, היא ברוח היהדות ונדמה ששכחנו את החלק הזה מאחור".

"אם חפצה מדינת ישראל באריכות ימים עליה לחשב בעניין מסלול מחדש, מעמד הרבנות, מעמד המועצות הדתיות, עולם ערכים, משמעות השבת ומועדי ישראל, הקשר עם יהדות התפוצות. אם לא נשב ונחשוב כיצד נבקש להכיל ולשמר את אלה בתוכנו, אם לא נדע להיות מדינה יהודית איזו מין מדינה נהיה כשנגדל?" כך עודד רביבי.