ענבר טביב
ענבר טביב צילום: sapirdavidphotography

כבר 11 שנה שענבר טביב מופיעה ושרה בפני נשים ונשים בלבד, לכבוד יציאת השיר החדש 'אם רק תאמיני' שוחחנו איתה על איך זה להיות זמרת לנשים והאם היום היא הייתה בוחרת דרך אחרת.

"יש היום מן טרנד כזה" אומרת ענבר, "להיות זמרת דתיה שמופיעה בפני גברים. אבל חקרתי את העניין במשך שלוש שנים, פניתי לרבנים שונים ממגזרים שונים, ולא מצאתי אף רב שהתיר לאישה לשיר בלייב בפני גברים".

ענבר מתייחסת כמובן לעובדה שהיום אנשים כבר לא מרימים גבה כשזמרת דתיה מחליט להופיע בפני גברים, אם כי היא מדגישה שהיא לא שופטת אף אחת. "כל אחת והבחירה שלה, אבל להגיד שזה מותר זה כבר בעייתי!".

"זו ההלכה" היא אומרת, "מדוע על אותו עקרון אף רב לא נותן לרקדנית דתית לרקוד בפני גברים" או בחתונות בכל המגזרים הדתיים מקפידים שתהיה מחיצה בריקודים? אף רב לא מתיר ריקודים מעורבים, כי זה ידוע שזה לא צנוע! אבל שירה היא יותר עמוקה מריקוד לדעתי, היא חושפת את הפנימיות הכי גדולה של האישה".

"כשאני שרה אני כל כולי בתוך השיר, ברגש שלו בעוצמות שלו, ולכן גם השירים שלי מכוונים לנשים בלבד בתוכן שלהם! יש מתירנות יתר היום, וגם אם הייתי מתחילה היום ולא לפני 11 שנה, לא הייתי עושה אחרת. לא הייתי רוצה שהבנות שלי יגדלו ויחשבו שזה מותר וצנוע לעמוד על במות בפני גברים לשיר ולפעמים גם לרקוד מבחינתי - טובל ושרץ בידו - גם אם מדובר בשירי קודש!".

השיר החדש של ענבר - 'אם רק תאמיני'. שירת נשים.

את מה שיש לה להגיד ענבר אומרת בכאב, היא אמנם לא מתחרטת ושלמה עם הדרך שבחרה, אבל לא שוכחת שלפני החזרה בתשובה היא הייתה בדרך להפקת אלבום בין לאומי והכל נקטע בשל כך שהתחזקה והחליטה לשמור על ההלכה של "קול באישה ערווה". והממסד והמגזר, לתחושתה, פשוט לא מעריכים את זה.

"יש זמרות לנשים שלא נופלות הן בווקאליות והן בהפקה ובאיכות מזמרות חילוניות" היא אומרת, "וייתכן שאם חלקינו היינו בוחרות אחרת גם אנחנו היינו מתפרסמות ברמה הזאת. אבל בסוף, במקום להביא למופעים בכנסים עם רבניות ורבנים משפיעים זמרת שהולכת בדרך התורה ומוסרת נפש על שמירת הלכה, מביאים זמרות חילוניות ומחפשים אותן בבגדים צנועים. בשביל מה? בשביל רייטינג?"

"מילא הן, אפשר להחשיב אותן כתינוקות שנשבו ועדיין זה חורה שמביאים זמרות חילוניות שגם ככה מופיעות מול גברים לכנס נשים, אבל נשים דתיות שמופיעות מול גברים? אם רבנים התירו, תפרסמו את שם הרב, כדי שנבין מאיפה הוא מבין שזה מותר, אולי לכולנו מותר? ואנחנו סתם נשארות מוסתרות מעיני ואזני הציבור הרחב, אבל עד היום לא פרסמו אף שם של רב שהתיר! מעניין...??!!"

אנחנו מסיימים בנימה אופטימית יותר, וענבר מספרת שהשיר החדש 'אם רק תאמיני' נכתב בדיוק על זה, על השאיפות להגיע רחוק, ועל זה שהיא יודעת שזה יקרה. "ומה שבטוח" היא מסכמת, "זה כשיבוא המשיח יתבטל יצר הרע ואז נוכל לשיר בפה מלא "שירה חדשה" - זוהי שירת נשים!"

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו