לאן בדיוק יזרמו 700 מיליון שקלים?

יו"ר פורום המכללות הטכנולוגיות לא מבינה את הצורך בהקמת מינהל הכשרות מקצועיות בעלות מאות מיליונים כאשר כל הפרקטיקה כבר קיימת.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ו בכסלו תשפ"א

לאן בדיוק יזרמו 700 מיליון שקלים?-ערוץ 7
משרד האוצר
צילום: אדל ליפקין/TPS

לפני מספר ימים דווח בתקשורת על הקצאת 700 מיליון שקלים על ידי משרד האוצר להכשרות מקצועיות. ד״ר יוכי פנחסי-אדיב, יו"ר פורום המכללות הטכנולוגיות מתייחסת בראיון לערוץ 7 לסכום שנותר לפי שעה על הנייר.

"הממשלה החליטה ואנחנו מברכים על ההחלטה להעצים את תחום ההכשרות המקצועיות, אבל צריך להבהיר נקודה אחת, המכללות הטכנולוגיות הן הבסיס והתשתית להכשרות כאלה, בסיס ללימודים וקישורים מול התעשייה, אנחנו הזרוע המקשרת בין הכשרה לעבודה לקשר עם המעסיקים, אבל אף אחד לא דיבר איתנו. לכן העניין נמצא בסימן שאלה ולא ברור לאן יילך הכסף ואיך הוא ינוצל".

על כוונתו של שר האוצר להקים מנהל הכשרות מקצועיות, אומרת ד"ר פנחסי-אדיב כי הרעיון אינו מובן לה כלל ועיקר: "המכללות קיימות בשלושים מוקדים מצפון ועד דרום. לא ידוע לי על עודף כסף להקמת גופים חדשים שיהפכו לפילים לבנים. כבר יש תשתית, יש מורים, יש מעבדות משוכללות, יש קמפוסים ולא צריך להמציא שום דבר ולייצר את ההתאמות בין המכללות לאנשי המקצוע".

על התחושה שמאחורי המהלך קיים מאבק פוליטי על זהות האחראי על הכשרת המכללות, אם משרד העבודה האחראי כעת על המכללות, או משרד האוצר על המנהל החדש שיוקם, אומרת פנחסי-אדיב: אנחנו מכירים את הפוליטיקות ועדיין אנחנו כאנשים ערכיים מקצועיים וציוניים אומרים שחבל על הכסף. יש תשתית וצריך להשתמש בה".

"צריך לקרוא לנו לשולחן עגול עם המעסיקים, משרדי האוצר, העבודה ופורום המכללות הטכנולוגיות ולהבין איך התשתית הקיימת באה לידי ביטוי. לא צריך לעשות שום דבר חדש. אנחנו לא רוצים לעסוק בפוליטיקה הזו. תשתמשו בנו. המדינה משקיעה ויוצרת רפורמה, שאגב לא כל הכספים שלה הגיעו, היא רוצה כוח אדם איכותי ומקצועי, היא יצרה את האפשרות להבנה כמה אנשי מקצוע צריך בכל רגע נתון אבל הגיעה הקורונה וכולנו מבינים שעולם הלימודים וההכשרה מציל מאבטלה ויוצר פריון והנה יש כאן ממשק בין צרכים תשתית לרפורמה שאותה המדינה רוצה, אבל מצד שני אנחנו רואים שהכספים זורמים למנהלת עלומה שאנחנו לא שותפים לה ולשם זורמים כספים. האמת היא שהתבלבלתי...".

"בתוך המערך הזה לא צריך לשים לא את המובטלים ולא את הסטודנטים על כף הפוליטיקה", אומרת ד"ר פנחסי-אדיב ושבה על קריאתה: "אף אחד לא קרא לנו. אנחנו כאן על המדף, תשתמשו בתשתית הקיימת".

בימים הקרובים בכוונת פורום המכללות להעביר את הקריאה באופן מוסדר למשרד האוצר ומשרד העבודה על מנת להזכיר לגורמים הרלוונטיים את קיומן של המכללות הטכנולוגיות. "הרי יצרנו יחד את הפלטפורמה הזו ששמה את ההשכלה הטכנולוגית בראש. הרי גם משרד האוצר מבין את הנצרכות שלנו", היא מציינת ומוסיפה: "אנחנו בסימן שאלה ענק על המנהלת, מי זו המנהלת? איך היא תוקם? באיזה מקצועות? לאן זה יופנה? מתי? חבל. המערכות שלנו כבר מוכנות לקלוט, רק שימו אותנו על המדף, שבו בשולחן עגול, המעסיקים יגדירו את הצרכים, משרד האוצר יתווה את הכסף, אנחנו יודעים לבצע את ההכשרה, יש גם רגולציה מוכנה. אין שום סיבה בעולם להקים מערכות עוקפות".