גמל ורבבות מבקרים בפורום של סבסטיה.
גמל ורבבות מבקרים בפורום של סבסטיה. צלמירי

שומרון העתיקה הינה אחת מהערים החשובות ביותר בהיסטוריה של ארץ ישראל. במאה ה-9 לפסה"נ היה עמרי שקנה את ההר עליה היא יושבת, כמסופר בספר מלכים, והפך אותה לבירת ממלכת ישראל.

אחאב, מלך ישראל ובנו של עמרי, בנה בה את ארמונו המפואר וממנה שלט על ממלכה חזקה ובעלת קשרים בינלאומיים ענפים. העיר נזכרת בסיפורים רבים בתנ"ך ופעלו בה רבים מנביאי ישראל: אליהו, אלישע, עמוס ועוד.

בתחומי העיר הקדומה ניתן להתרשם משרידים העבר המרשימים שנחפרו בה ולשמוע על הממצאים המרתקים: ארמון מלכי ישראל, אוסף שנהבים מרהיב, אוסף חרסי שומרון, פסלים גדולים ועוד. מימיה של העיר שמרכז שלטוני מפואר בתקופה הרומית ניתן לראות את המקדש, שבנה המלך הורדוס לכבודו של הקיסר, את התיאטרון, הבזיליקה ורחוב העמודים המפורסם.

שיירת מכוניות ב'רחוב העמודים' העולה לגן הלאומי
שיירת מכוניות ב'רחוב העמודים' העולה לגן הלאומי גיא דרךלאחר שנים ארוכות בהן ביקור באתר הצריך תיאום מראש ואבטחה מיוחדת, בימים אלו יוצאת המועצה האזורית שומרון בפיילוט, יחד עם מרכז סיור ולימוד שומרון, מרכז קטיף וארגון שומרים על הנצח, במסגרתו ייפתח האתר למבקרים כל יום רביעי למשך יום שלם.

הסיורים מתקיימים ברכבים פרטיים (או אוטובוסים לקבוצות), באישור ובאבטחה של צה"ל, ויוצאים בשיירה מהיישוב שבי שומרון שלוש פעמים ביום: 8:45, 11:15 ו-13:45. לפרטים ולהרשמה: מרכז סיור ולימוד שומרון בטלפון: 09-8841359 או 058-6170098 או באתר

גן לאומי שומרון
גן לאומי שומרון צלמירי