שם הגרעין החדש של עזרא: "צהר"

שכבת כיתות י' בתנועת הנוער עזרא השלימה את המסע המסורתי שנדחה מל"ג בעומר אשתקד וקיבלה לפנות בוקר את שם הגרעין החדש: "צהר".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , י"ג בכסלו תשפ"א

למעלה מ-800 חברי הגרעין, השכבה הבוגרת של תנועת הנוער עזרא קיבלו את שמם החדש הלילה ומעתה יקרא שמם: גרעין צהר.

לאחר אירוע דיגיטלי רב משתתפים, שבמסגרתו נפגשו עם דמויות ודילמות סביב עוגני התנועה, למדו על הערכים המובילים אותה ואף קיבלו משימה למילוי - הם קיבלו לפנות בוקר את שמם החדש.

המסע הוירטואלי נערך לאחר שהמסע המסורתי, המתקיים באופן קבוע בל"ג בעומר, נדחה בשל מגיפת הקורונה.

השם "צהר" מגיע מהפסוקים: "צֹהַר תַּעֲשֶׂה לַתֵּבָה וְאֶל אַמָּה תְּכַלֶנָּה מִלְמַעְלָה" (בראשית ו, טז) המילה צהר ייחודית ומופיעה רק פעם אחת בתורה. ההקשר של צהר למבול ובכלל לתקופת משבר שבה סוער בחוץ - דורש העמקה.

מצד אחד צהר זה חלון, זה היכולת שלנו להביט אל המציאות בעיניים פיקחות ולראות מה היא דורשת מאיתנו. מצד שני צהר, לפי המפרשים, זוהי אבן יקרה שהסגולה שלה זה להאיר בחשכה.

מתנועת עזרא נמסר לחברי הגרעין החדש: "גם אתם, גרעין צהר, תפקידכם להאיר את העולם בתקופה הזו. להאיר אותו בחסד, בהתנדבות, בעשייה וכמובן בחינוך. אתם נדרשים היום יותר מתמיד להיות אנשים שיודעים להביט אל המציאות ולחייך אליה ולהוביל אותה קדימה לא משנה כמה המציאות מורכבת. אתם מסוגלים לכך. סומכים עליכם. חזקו חברים גרעין צהר".

מזכ"ל תנועת הנוער עזרא, שאול דה מלאך, אמר: "לגרעין צהר יש את הכוח למצוא צהר בתוך בתיבה בה אנחנו מסתגרים במבול העולמי הנוכחי. הוא כבר התמודד עם יותר משברים מכל גרעין אחר ויכל להם. לא סתם המסע שלהם היה כל כך חדשני. הם פרצו דרך לדורות של גרעינים שילכו בעקבותם ואנו מלאי בטחון שהעוצמות שלו יובילו את כל התנועה קדימה ויאירו גם מחוץ לתנועה".